Zavřít reklamu

Samsung v posledních dvou letech značně přepracoval své uživatelské rozhraní One UI a vytvořil z něho jednu z nejlepších nadstaveb systému Android. Učinil tak postupnými změnami, aby vše působilo soudržněji a moderněji. Zbavil se zbytečných prvků TouchWiz a přidal nové jedinečné funkce. Některé nám ale pořád chybí. 

S Androidem 13 na obzoru samozřejmě Samsung pracuje i na aktualizaci One UI 5, která by měla být široké veřejnosti dostupná na konci tohoto roku. Beta verze bychom se přitom měli dočkat někdy na konci třetího čtvrtletí. Současné sestavení One UI 4.1 má všechny funkce, které Google představil v Androidu 12, takže nabízí vlastní pojetí výběru barev Material You, obsahuje chytré widgety, vylepšení fotoaparátu včetně funkce magické gumy podobné té v řadě Pixel 6, a mnoho dalšího. Těchto 5 věcí mu ale pořád chybí.

Ikony aplikací s tématem celého systému 

V Androidu 13 jsme se zatím mnoha funkcí nedočkali, ale víme, že Google zavádí tematické ikony aplikací pro celý systém. V podstatě žádá vývojáře, aby při odesílání aktualizací aplikací používali jednobarevné ikony, díky čemuž budou tituly vývojářů třetích stran tematicky laděny do stejné palety Material You jako zbytek rozhraní.

To je rozdíl oproti tomu, jak tato funkce fungovala v Androidu 12. Nastavené barvy akcentů byly omezeny na aplikace Googlu, takže uživatelské rozhraní vypadalo nekonzistentně. To se naštěstí v Androidu 13 mění a bylo by skvělé, aby tuto funkci převzalo i One UI 5. A když už je řeč o ikonách, je neuvěřitelné, že Samsung stále nenabízí způsob, jak změnit tvar ikony aplikace v rámci rozhraní. Většina skinů většiny čínských výrobců má tuto funkci již nějakou tu dobu jako standard a s ohledem na personalizaci zařízení by bylo fajn, aby to šlo i na telefonech Galaxy.

Lepší výběr Material You barev 

V současné podobě funkce Paleta barev vybírá ty z pozadí, které máte v telefonu nastaveno, a vy tedy máte možnost vybrat si barevnou paletu na základě jen těchto barev. One UI 4.1 umožňuje výběr mezi čtyřmi až pěti různými paletami. Systém ColorOS 12 od společnosti OPPO to však dělá trochu lépe. Umožňuje vám vybrat si mezi obvyklými pěti barevnými paletami, které jsou vybrány na základě pozadí telefonu, ale máte zde také možnost vybrat si barvy zcela vlastní.

Pokud tedy nechcete využít žádnou z nabízených možností, můžete si prostě nastavit vlastní. Jedná se o užitečnou funkci a společnost OPPO při její implementaci odvedla opravdu dobrou práci. Možnost nastavení si vlastních barev by ale neměl být nějak velký problém, takže doufejme, že se této možnosti dočkáme.

Nastavitelný tmavý režim 

Nejen ColorOS ale třeba i OxygenOS 12 nebo Realme UI 3.0 umožňují zvolit intenzitu tmavého režimu, přičemž k dispozici nabízejí hned tři nastavení. První je klasický tmavý režim s převažující černou, střední ale už mění uživatelské rozhraní na tmavě šedou a poslední má ještě světlejší šedý odstín, který je ideální, pokud nemáte rádi vyloženě tmavé ani extra světlé rozhraní.

Ano, trochu to jde proti smyslu tmavého režimu, ale mít na výběr jen ze světlé nebo tmavé také není příliš ideální. Navíc právě šedá by šla používat celodenně. Samozřejmě chápeme, že na OLED displejích má černá ještě přidanou hodnotu v šetření baterie, ale i tak bychom tuto možnost určitě uvítali.

Plynulejší animace 

One UI 4.1 toho umí hodně, ale jednou z oblastí, kde za svými konkurenty zaostává, jsou plynulé animace. Ty nejsou ani zdaleka tak hladké, jak by měly třeba i na Galaxy S22 Ultra být. Stačí vedle něho položit telefon ze stejné cenové relace a o stejné specifikaci a obnovovací frekvenci displeje a hned je vám to jasné. 

V podobném duchu by bylo vhodné, kdyby Samsung optimalizovat i aplikaci Fotoaparát. Samotné rozhraní má sice všechny funkce, které si můžete přát, ale stejně jako některé části rozhraní nepůsobí tak plynule jako konkurenční telefony s operačním systémem Android. Zejména optimalizace uživatelského rozhraní je u zařízení z řady Galaxy A poměrně na pováženou, a to i v případě modelu Galaxy A53, který má výkonný hardware, a dokonce i 120Hz obrazovku.

Vertikálně se posouvající aplikace v menu 

V roce 2022 mají standardně všechny telefony se systémem Android vertikálně rolovací menu aplikací, s výjimkou Samsungu. One UI 4.1 stále obsahuje horizontální rolování aplikacemi a navigace mezi nimi tak už není zdaleka tak uživatelsky přívětivá, jako je tomu ve vertikálním případě. Pokud máte nainstalováno velké množství aplikací, je prostě lepší je hledat neustálým sunutím přehledem titulů než se snažit najít stránku, na které se daný titul nachází. Je zde sice vyhledávání, to ale není na zařízeních s větší úhlopříčkou příliš pohodlné na ovládání.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.