Zavřít reklamu

Apple má za sebou úvodní Keynote ke své vývojářské konferenci WWDC, která se tentokrát nenesla jen v duchu softwaru, ale i hardwaru. Vyjma iOS 16, macOS 13 Ventura, iPadOS 16 nebo watchOS 9 jsme se dočkali i čipu M2, který běží v novém MacBooku Air či 13“ MacBooku Pro. Novinek je tak opravdu hodně. 

Po úvodním slovu Tima Cooka se šlo hned na to pro mnohé nejdůležitější – iOS 16. Apple nově sází na značnou míru personalizace, takže zamykací obrazovku si půjde odladit přesně podle přání uživatele v doslova milionech variantách. Změnit si budete moci skoro všechno. Začíná to animovanými tapetami, které se při odemknutí změní podle jejich tématu, končí to třeba barvičkami. Vypadá to velice efektně, Always On ale na řadu nepřišel.

Společnost také značně vylepšila svou funkci Soustředění. Ta bude závislá i právě od zamykací obrazovky a toho, jakou používáte v práci nebo doma. Hodně se to točí i kolem widgetů, které můžete mít i na zamčené obrazovce v jisté minimalistické podobě. Jsou totiž inspirované komplikacemi z Apple Watch. Apple však opět přepracoval i oznámení. Nově se tak zobrazují při spodním okraji displeje. To prý proto, aby co nejméně zakrývaly efektní tapety. 

Došlo také na vylepšení rodinného sdílení, Zprávy se dočkaly integrace SharePlay. Uživatelé si nyní mohou naplánovat e-maily s předstihem a mají dokonce chvíli na to, aby zrušili odeslání zprávy, než se dostane do doručené pošty příjemce. Nechybí ani funkce připomenout později nebo detekce zapomenuté přílohy. Živý text funguje i ve videích, Visual Look Up pak umí vyříznout objekt z fotografie a použít jej jako samolepku.

Zamakalo se i na CarPlay, Safari, Mapách, Diktování, aplikaci Domácnost, Zdraví atd. Oproti tomu, jak to vypadalo, že iOS 16 toho zas tolik nepřinese, opak je pravdou. Ve finále se jedná o velice ambiciózní systém, který má co nabídnou bez toho, aniž by něco vyloženě kopíroval. 

Apple Watch a watchOS 9 

Uživatelé Apple Watch budou mít nyní na výběr z více ciferníků s bohatšími komplikacemi, které poskytují více informací a příležitostí k personalizaci. V aktualizované aplikaci Workout pomáhají uživatelům pokročilé metriky, pohledy a tréninkové zkušenosti inspirované vysoce výkonnými sportovci posunout jejich tréninky na další úroveň. WatchOS 9 také přináší do aplikace Spánek fáze spánku (konečně!). Apple Watch však budou umět i připomínat braní si léků, poskytnou lepší upozornění na nepravidelný srdeční tep a opět se zaměřují na soukromí.

Apple-WWDC22-watchOS-9-hero-220606

iPadOS 16 a macOS 13 Ventura 

S využitím výkonu čipu M1 přináší funkce Stage Manager nový způsob multitaskingu s více překrývajícími se okny a plnou podporou externího displeje. Spolupráce je snazší i díky novým způsobům, jak začít pracovat s ostatními v aplikacích napříč systémem pomocí zpráv, a nová aplikace Freeform poskytuje jisté flexibilní plátno, na kterém lze společně vymýšlet prakticky cokoli.

Snímek obrazovky 2022-06-06 v 22.07.34

 

Nové nástroje v Mailu pomáhají uživatelům být produktivnější, Safari přidává sdílené skupiny karet k procházení webu s ostatními a procházení je ještě bezpečnější díky přístupovým klíčům. Nová aplikace Počasí plně využívá displej iPadu a Živý text nyní spolupracuje s textem ve videu. Nové profesionální funkce, včetně referenčního režimu a zoomu zobrazení a multitasking dělají z iPadu ještě výkonnější mobilní studio. V kombinaci s výkonem čipu Apple Silicon umožňuje iPadOS 16 rychlejší a snadnější práci. Většina novinek je však kopírovaná z iOS 16 nebo macOS 13. 

Ten ostatně také přebírá hodně funkcí iOS. A je to logické, protože systémy se vzájemně prolínají a je tak vhodné, aby byla jedna funkce dostupná na všech zařízeních. Protože ale Apple prezentoval nejdříve iOS, dá se to tedy říci spíše takto než opačně. Apple se však hodně zaměřil i na funkci HandOff. iPhone tak v macOS 13 může sloužit i jako webová kamera bez instalovaných aplikací.

Nové MacBooky 

Apple představil čip M2, který nově tepe v nové generaci počítačů MacBook Air a 13“ MacBook Pro. Druhý zmíněný se nijak nezměnil a od starší generace jej odlišuje právě použitý čip, MacBook Air ale vzhledově přímo vychází z loňských 14 a 16“ MacBooků Pro. Je tedy kompletně redesignovaný, má výřez v displeji pro čelní kameru a líbivé barevné varianty. Více se dozvíte zde.

Nové Apple produkty budou k dispozici například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.