Zavřít reklamu

USA znovu zaujaly první příčku na seznamu světově nejrychlejších superpočítačů. Superpočítač Frontier, který se nachází ve vědeckotechnickém institutu Oak Ridge National Laboratory ve státě Tennessee a který byl ve vývoji od roku 2019, je nyní nejrychlejším superpočítačem na světě a také prvním tzv. exascale superpočítačem. Podle webu top500.org činí výkon Frontieru 1102 exaflopů za sekundu.

Frontier je více než dvakrát rychlejší než v pořadí druhý superpočítač z Japonska. Výkon všech superpočítačů uvedených na seznamu webu TOP500 byl změřen pomocí benchmarku LINPACK, který měří výkon systému pro komplexní systém lineárních rovnic. Superpočítač je postaven na architektuře HPE Cray EX235a a používá procesory stejné společnosti, která vyrábí grafický čip v čipsetu Exynos 2200, jenž pohání telefony řady Galaxy S22.

Nejrychlejší superpočítač na světě disponuje procesory AMD EPYC 64C s frekvencí 2 GHz. Má celkem 8 730 112 procesorových jader a energetickou účinnost 52,23 GFlops/W. Je to také druhý energeticky nejefektivnější superpočítač (první místo v této kategorii zaujala jeho menší verze, která má 120 832 jader).

I když se Exynos 2200 chlubí jednou ze světově nejlepších architektur grafických čipů (RNDA2), nedokázal překonat konkurenční čipy od Applu, Qualcommu, a dokonce ani od MediaTeku. Přitom nám byla předtím slibována div ne revoluce v grafickém výkonu. Nyní jsou zde navíc problémy i s prostými mobilními hrami, jako je Diablo Immortal, které na Exynosu 2200 vykazuje grafické artefakty.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.