Zavřít reklamu

K čemu používáte svůj mobilní telefon? Samozřejmě se přímo nabízí odpověď: Ke komunikaci. Určitě ne ale jen k tomu. Vyjma jeho přidané hodnoty v množství užitečných aplikací jistě i k zachycování fotografií ať už jakéhokoli druhu. Těchto 5 tipů a triků pro Fotoaparát vám pomůže dostat z vašich snímků ještě více. 

Zapněte si dělicí čáry 

Kompozice fotografie je důležitá. Právě ona totiž určuje, jak výsledek vnímá lidské oko. Když hlavní prvek snímku neumístíte do ideální polohy, mozku přijde výsledek rušivý a nesouladný. Právě k tomu slouží dělící čáry neboli mřížka, který rozdělí obraz na devět obdélníků, které jsou vytvořeny prolnutím dvou vodorovných a dvou svislých linií. Právě tam, kde se protínají, byste pak měli mít hlavní prvky fotografie, obzvláště pokud fotíte na šířku. 

  • Otevřete aplikaci Fotoaparát. 
  • Vlevo nahoře dejte nabídku Nastavení 
  • Sjeďte níže a zapněte přepínač u nabídka Dělicí čáry.

Fotografujte bez zkreslení 

Pokud jste se někdy pokoušeli vyfotografovat plochý povrch, typicky list položený na stole, možná jste si všimli, že může být těžké získat tu správnou perspektivu. Pokud jste jen trochu mimo osu, tak vypadá výsledek zkresleně. Když však namíříte fotoaparát směrem dolů, můžete vidět, že se vám zde zobrazí dva kruhy. Snažte se je tedy zarovnat, abyste dosáhli žlutého orámování. Právě v tento moment totiž směřuje váš fotoaparát kolmo dolů.

Pokud často skenujete dokumenty, dejte v rozhraní fotoaparátu Nastavení a klepněte na Optimalizátor scény. Zde si poté aktivujte nabídku Skenovat dokumenty. Díky umělé inteligenci fotoaparát pozná, že se snažíte skenovat dokument a pokusí se jej vyfotografovat bez zkreslení.

Sériové snímání 

Využití sériového snímání najdete zejména u fotografování sportu nebo obecně u jakéhokoli pohybu. Je sice pravda, že zde najdete vyloženě funkci Fotografie pohybu, ale ta je v mnohém omezená. Sériové snímání totiž poskytuje kvalitnější výstup. Pořízení série je přitom velice jednoduché. Ve výchozím nastavení stačí potáhnout po tlačítku spouště směrem ke spodní straně telefonu. V Nastavení fotoaparátu si však v sekci Obrázky můžete určit, že toto gesto nebude pořizovat sekvenci, ale vytvoří animovaný GIF.

Dvojí stisk tlačítka 

Jak co nejrychleji aktivovat režim fotoaparátu? Aplikaci spustíte mnoha způsoby. Ze zamčené obrazovky stačí přejet zprava doleva, můžete jej spustit i z panelu rychlých nabídek, na ploše samozřejmě můžete mít ikonu aplikace. Vyjma tohoto je zde ale ještě několik způsobů, kdy mezi ty nejrychlejší jasně patří dvojí stisk zapínacího tlačítka. Ať jste kdekoli, ať hrajete hru nebo máte zhasnutý displej, dvojím stiskem aktivujete fotoaparát a neuteče vám tak žádná momentka. Pokud nemáte funkci aktivovanou, postup je následující: 

  • Jděte do Nastavení. 
  • Zvolte Rozšířené funkce. 
  • Vyberte nabídku Boční tlačítko. 
  • Zde zapněte dvojí stisknutí a vyberte Rychle spustit fotoaparát.

Nastavení, které se zachová 

V Nastavení fotoaparátu v sekci Obecné rozklikněte nabídku Nastavení, které se zachová. Najdete zde několik možností, kdy je nejzajímavější především ta první – Režim Fotoaparát. Při každém spuštění aplikace se ta totiž spustí v režimu fotografování, což nemusí všem vyhovovat. Mohli jste předtím fotit portrét nebo natáčet video, a opětovným překlikáváním se v režimech vám může utéci příběh, který jste chtěli novou fotografií vyprávět. Pokud ale tuto možnost zapnete, tak při opětovném spuštění fotoaparátu budete vždy na té volbě, jako tomu bylo při posledním použití.

 

Nastavení, které se zachová

Dnes nejčtenější

.