Zavřít reklamu

Stále více výrobců, a to včetně společnosti Samsung, začíná své telefony osazovat speciálním makroobjektivem. Zbytečně ale kouzlo této fotografie degradují malým rozlišením, které typicky činí jen 2 a maximálně 5 MPx. Makrofotografie je ale možné pořizovat také na Galaxy S21 Ultra a Galaxy S22 Ultra. 

Ty sice nemají žádný k tomu určený objektiv, ale díky podpoře automatického ostření na jejich ultraširokoúhlých fotoaparátech a softwarové funkci, kterou Samsung nazývá Focus Enhancer, to zvládnou také. Je ale třeba říci, že k makro fotografii nepotřebujete jen speciální objektiv nebo softwarové funkce. Stačí vám i telefon s teleobjektivem a samozřejmě trocha té šikovnosti + pár základních tipů.

Makrofotografie zdůrazňuje drobné detaily fotografovaného objektu, jako jsou jeho textury a vzory, a dokáže proměnit obvykle nudné a nezajímavé objekty v úchvatná umělecká díla. Můžete samozřejmě pořizovat makrofotografie různých objektů, jako jsou květiny, hmyz, látky, kapky vody a další. Kreativitě se meze nekladnou, jen mějte na paměti, že zde jde primárně o ideální ostrost a hloubku.

Tipy a triky pro lepší makrosnímky na mobilu 

  • Najděte si zajímavý předmět. Ideálně samozřejmě něco malého, co v každodenním životě tak z blízka nepozorujeme. 
  • Pokud je to možné, snažte se umístit objekt do ideálního světla. Pokud na něho dopadá příliš ostré světlo, můžete ho změkčit pomocí kousku papíru umístěným před zdroj světla. 
  • Stejně jako u běžných fotografií můžete expozici upravit tak, aby byl snímek světlejší nebo tmavší. Stačí na displeji podržet prst a použít posuvník expozice, který se vám zde zobrazí. 
  • Dbejte na to, abyste objekt fotografovali v takové poloze, ve které si na fotografovaný objekt nevrháte stín. 
  • Nezapomeňte pořídit spoustu snímků stejného objektu, a to i z různých jeho úhlů, abyste dosáhli dokonalého výsledku. 

U makro fotografie se chcete dostat k objektu co nejblíže. Právě si ale můžete telefonem nebo i vlastní postavou stínit. Stačí k tomu však použít teleobjektiv. Ten vás díky delšímu ohnisku k objektu ideálně přiblíží. Kvalita výsledku ale hodně záleží nejen na světle, ale i stabilizaci. Pokud tedy najdete ve fotografovaní makra zálibu, měli byste zauvažovat nad nějakým stativem. S využitím samospouště si tak totiž neroztřesete scénu po stisku softwarové spouště nebo tlačítka hlasitosti.

Nehledě na makro objektivy začíná Samsung své modely telefonů osazovat i fotoaparáty s mnoha MPx. Pokud ty nedisponují teleobjektivem, nastavte si fotografii na nejvyšší dostupné rozlišení a zkuste kvůli ideální ostrosti fotit z větší vzdálenosti. Výsledek pak snadno oříznete, aniž by příliš trpěla kvalita. Ukázkové fotografie použité v článku jsou zmenšené a komprimované.

Různé stabilizátory koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.