Zavřít reklamu

Jak jistě víte, Google nedávno vypustil první betu Androidu 13, přičemž nový systém by měl formálně představit někdy na podzim. Nyní známý leaker odhalil jednu z jeho chystaných změn v oblasti bezpečnosti, která se zřejmě mnohým uživatelům nebude líbit.

Leaker vystupující na sociálních sítích pod jménem Esper zjistil, že Android 13 má zavedenou ochranu, která brání sideloadovaným aplikacím v používání rozhraní API pro přístupnost. Konkrétně se bude u sideloadovaných aplikací v Androidu 13 zobrazovat, že nastavení pro funkce usnadňující přístup „není dostupné“.

Proč tuto změnu Google dělá? Android 13 na to dává jasnou odpověď: Pro naši bezpečnost. Zmíněné rozhraní může být při správném používání velmi výkonným nástrojem pro rozšíření možností aplikace. Je primárně navrženo tak, aby vývojářům umožnilo vyvíjet aplikace, které mohou používat lidé s různým postižením, avšak existují i jiné případy využití, jež jsou užitečné pro každého uživatele. Na druhé straně je zneužíváno škodlivými aplikacemi, což je důvod, proč Google již delší dobu zasahuje proti aplikacím snažícím se takováto rozhraní používat. V rámci Androidu 12 technologický obr podle svých slov „podstatně omezil zbytečné, nebezpečné či nepovolené“ používání těchto rozhraní. S příští verzí Androidu chce jít v tomto směru ještě dál.

Důležité je dodat, že tato změna se nebude týkat úplně všech sideloadovaných aplikací. Google potvrdil, že se bude vztahovat na APK soubory, nikoli na aplikace stažené z obchodů třetích stran. Cílem změny je tedy podle všeho omezit přístup aplikacím pocházejícím z „méně důvěryhodných“ zdrojů. Na stránce s podrobnostmi aplikace je také skryté nastavení, jež majiteli telefonu umožní ověřit jeho identitu a přístup k těmto nově omezeným nastavením.

Související články

Dnes nejčtenější

.