Zavřít reklamu

Soukromí a on-line bezpečnost jdou ruku v ruce. A když používáte internet, je důležité mít pod kontrolou to, co na něm o sobě najdete. Nově tak Google umožňuje odstranit z výsledků vyhledávání osobní kontaktní údaje, jako jsou telefonní čísla, fyzické adresy a e-mailové adresy.  

Společnost uvedla, že tuto změnu zavádí proto, aby ochránila uživatele před „nežádoucím přímým kontaktem nebo dokonce fyzickou újmou“. Již dříve Google umožňoval požádat o odstranění některých konkrétních typů informací, nové zásady ale představují ještě širší snahu pomoci chránit osobní údaje uživatelů. Dosud jste tak mohli požádat např. o odstranění čísel bankovních účtů nebo kreditních karet, nyní tak lze udělat právě i s telefonními čísly a adresami nejen e-mailových účtů.

Změna přichází v souvislosti s prudkým nárůstem internetových podvodů, kdy podle Federální obchodní komise přišli kvůli tomu v loňském roce spotřebitelé o 5,8 miliardy dolarů, což je o 70 % více než v roce předchozím. Velká část těchto podvodů je přitom páchána prostřednictvím on-line podvodů, skrze telefonické žádosti a krádeže identity. „Internet se neustále vyvíjí. Informace se objevují na neočekávaných místech a jsou používány novými způsoby, takže se musí vyvíjet i naše zásady a ochrana,“ říká Google ve své tiskové zprávě. 

Odstranění informací může také ochránit lidi před doxxingem. V takovém případě jsou osobní informace (typicky e-maily nebo adresy bydliště či sídla) veřejně sdíleny se zlým úmyslem. Google také nedávno zavedl nové zásady, které umožňují dospívajícím a dětem mladším 18 let nebo jejich rodičům či opatrovníkům požádat společnost Google o odstranění jejich fotografií z výsledků vyhledávání (žádost o odstranění obrázků mohou podat na této stránce).

Jak požádat Google o odstranění telefonního čísla a dalších osobních údajů 

Chcete-li zahájit proces „mazání“ svých informací, jednoduše navštivte tyto stránky Googlu k tomu určené. Stránka se jmenuje Žádost o odstranění vašich osobních údajů na Googlu a pomoci níže uvedených možností budete Google kontaktovat se svou prosbou.  

První nabídka se vás ptá, co chcete dělat. Můžete zde vybrat odstranění informací, které vidíte ve vyhledávání Google nebo zabránění zobrazování informací ve vyhledávání Google. Dále napíšete, kde jste informace, které chcete odstranit, viděli a jestli jste kvůli tomu kontaktovali vlastníka webu. K tomu jsou zde uvedeny i varianty, pokud ano, nebo ne.

Po odeslání dostanete automatickou odpověď potvrzující obdržení vaší žádosti. Chybí-li nějaké informace, budete požádáni o jejich doplnění. Dále vás Google bude informovat, zda podnikne na váš popud nějaké kroky. Google nicméně varuje, že odstranění obsahu z výsledků vyhledávání neznamená, že se nebudou na internetu vyskytovat. Chcete-li zajistit, aby byly všechny vaše informace z celého internetu smazány, musíte kontaktovat web, kde se vaše informace objevují, a požádat tuto společnost o jejich odstranění. 

Související články

Dnes nejčtenější

.