Zavřít reklamu

Globální trh s repasovanými smartphony loni stoupl na popularitě a překonal veškerá očekávání. Vedení si udržel Apple, za ním následoval Samsung, který však náskok cupertinského giganta zmenšil.

Podle analytické společnosti Counterpoint Research trh s repasovanými smartphony loni oproti roku 2020 vzrostl o 15 %, zatímco trh s novými telefony rostl jen o 4,5 %. Společnost tento posun trhu směrem k použitým zařízením připisuje vysokým cenám špičkových smartphonů a větší ochotě zákazníků zvažovat nákup repasovaných modelů populárních značek jako Samsung nebo Apple.

Nejrychleji rostoucími trhy s repasovanými smartphony byly Čína, Indie, Jižní Amerika, jihovýchodní Asie a Afrika. Z těchto zemí a regionů zaznamenaly nejvyšší růst Indie a země Jižní Ameriky, které také mají nejvyšší potenciál růstu pro příštích několik let.

Podle Counterpointu dodávky repasovaných telefonů Samsungu v loňském roce rostly rychleji než ty z dílny Applu, konkrétní tržní podíly však zveřejněny nebyly. Apple si sice udržel vedení, použité telefony korejského technologického obra se však mohou pochlubit vyšší mírou přijetí mezi zákazníky. Není divu, Samsung nabízí jedny z nejlepších programů výměny.

Samsung může letos v této oblasti nadále získávat větší postavení. V polovině dubna se v USA otevřely předobjednávky pro repasované, nebo slovy korejského giganta „obnovené“ telefony řady Galaxy S21. Samsung také nedávno oznámil spolupráci se společností iFixit, která brzy umožní zákazníkům (zatím jen v USA) domácí opravu jejich smartphonů Galaxy. Podobný program však má i Apple a ostatně také Google. Je tedy vidět, že ekologie hraje pro velké značky zásadní roli a není to jen póza.

Repasované telefony koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.