Zavřít reklamu

 Kauza GOS (Games Optimization Service), neboli příběh škrcení výkonu zařízení, způsobil poměrně značný poprask po celém světě. Umělé zpomalování výkonu CPU a GPU telefonů řady Galaxy S se totiž týkalo hned více jak 10 tisíc aplikací a her. Samsung ale po vlně nevole vydal aktualizaci, která vám umožní GOS vypnout. Je jen otázka, jestli to skutečně chcete. 

Aktualizace umožňující GOS vypnout je už součástí One UI 4.1. Klíčovou věcí, kterou je ale třeba mít na paměti, je to, ze moderní čipy mají i tak bezpečnostní systémy, které omezují jejich výkon, když jsou tlačeny na svůj bezpečnostní teplotní limit. Je to přitom něco, čeho dokážou některé mobilní hry dosáhnout poměrně snadno, pokud tedy nejsou ideálně spravovány.

Proto mějte na paměti, že když Games Optimization Service deaktivujete, CPU vašeho telefonu Galaxy bude generovat o poznání větší teplo, přičemž výkon se stejně bude snižovat i tak. Rozdílem zde je tedy především to, že GOS dosahoval zpomalování jinými a poněkud agresivnějšími metrikami, než tak dělá čip, a proto se to mnohým nelíbilo. GOS také hlídá výdrž baterie a celkovou energetickou účinnost zařízení, takže i toto vypnutím funkce omezíte.

Ve výsledku to celé znamená, že pokud GOS zakážete, stejně nemáte z dlouhodobého hlediska zaručen ten nejlepší výkon zařízení. Krátkodobě (několik minut) můžete zaznamenat výkon vyšší, jakmile se ale začne vnitřek telefonu zahřívat, čip výkon stejně začne škrtit. Ve finále tak může celá kauza vypadat zbytečně nafoukle a reakce třeba Geekbenche až přehnaně. 

Jak vypnout GOS na telefonech Galaxy 

  • Spusťte aplikaci Game Launcher. 
  • Vpravo dole vyberte ikonu tří linek s popisem Další. 
  • Zde vyberte nabídku Game Booster. 
  • V zobrazeném nastavení sjeďte úplně dolů. 
  • Zde klepněte na nabídku Labs. 
  • Přepínačem aktivujte Alternativní správa herního výkonu. 

Hodí se ještě dodat, že se jedná o experimentální funkci, čímž se Samsung tak trochu i chrání s ohledem na to, jakou má vlastně funkčnost. Jak si můžete všimnout, sám upozorňuje také na možnosti přehřívání. Každopádně tím, že je funkce experimentální, s ní můžete také experimentovat. Znamená to, že si můžete zahrát stejnou hru se zapnutou i vypnutou funkcí a zjistit, jak se chová nejen hra co do jejího hladkého chodu, ale i zařízení s ohledem na zahřívání a výdrž baterie.

Řadu telefonů Galaxy S22 koupíte například zde 

Dnes nejčtenější

.