Zavřít reklamu

Srovnávací testy samozřejmě nevypovídají zcela přesně o tom, jak bude zařízení v běžném provozu skutečně výkonné. Mohou ale poskytnout užitečná srovnání podobných zařízení. Geekbench, tedy jedna z nejpopulárnějších benchmarkingových aplikací dostupná pro různé platformy, oznámila, že kvůli nedávnému průšvihu Samsungu odstraňuje výsledky vrcholných řad Galaxy z posledních několika let. 

Tato pro Samsung nemilá kauza se točí kolem funkce Game Optimizing Servis (GOS). Její úkol je sice bohulibý, protože se snaží vyvažovat výkon, teplotu a výdrž zařízení v ideální rovnováze. Problém je v tom, že tak dělá jen u vybraných, a především herních, titulů, ve kterých pak uživatel nedosáhne takového výkonu, kterým zařízení disponuje. Oproti tomu ale už výkonově nezpomaluje benchmarkové aplikace, které tak jednoduše naměří vyšší skóre a zařízení tak vypadají v porovnání s konkurencí lépe.

Dvě strany mince 

Na celou věc můžete mít několik názorů, kdy za toto chování můžete Samsung odsoudit, nebo naopak můžete stát na jeho straně. Snažil se přece jen o váš lepší zážitek z používání zařízení. Jisté ale je, že i tak se jedná o spornou službu, kterou by si měl moci uživatel sám definovat, a to z počátku právě že nemohl. Nyní však společnost vydává aktualizaci, ve které nabízí uživatelům více možností volby.

Geekbench se však staví na stranu právě toho prvního názoru. Ze svých výkonnostních žebříčků tak odstranil veškerá zařízení Samsung Galaxy řad S10, S20, S21 a S22 a také řadu tabletů Galaxy Tab S8. Vysvětluje to tím, že chování společnosti Samsung považuje za „manipulaci s benchmarky“. Ostatně v minulosti tak učinil už se zařízeními společnosti OnePlus a některých dalších, které se pokoušely s výkonem svých zařízení více či méně úspěšně manipulovat.

Situace se rychle vyvíjí 

Krok Geekbenche je sice poměrně logický, je ale třeba zmínit fakt, že si ze žebříčku vyřadil největšího hráče na poli mobilních telefonů, jehož výsledky zajímaly nejvíce lidí po celém světě. Nemusel tedy volit hned tak agresivní cestu, ale mohl jen u daných výsledků uvádět poznámku. Software má přece značný vliv na vše v telefonu, nevyjímaje fotografie. I v nich lze s horším hardwarem dosáhnout lepších výsledků, pokud je software lépe optimalizovaný. Dávat za to postihy by ale také bylo poněkud bezpředmětné.

Není sporu o tom, že Samsung udělal chybu. Kdyby bylo hned od implementace GOS do systému možné funkci uživatelsky definovat, bylo by to jiné. Ale protože nyní už Samsung zavádí aktualizaci, celá kauza v podstatně pozbývá smyslu a Geekbench by měl ty modely, které vyloučil a již je pro ně aktualizace dostupná, zase vrátit. U nich už je totiž naměřený výkon platný. Aby se však vrátily všechny vyřazené modely, musel by Samsung vydat aktualizaci i pro řadu S10. Je ale pravda, že koho nyní zajímá výkon tak starého zařízení, když všichni jdou stejně jen po aktuální vlajkové řadě. 

Bude zajímavé sledovat, jestli na tento fakt Geekbench vůbec nějak zareaguje, anebo se v něm zařízení vrcholné řady Galaxy S Samsungu dočkáme až s příští generací. 

Dnes nejčtenější

.