Zavřít reklamu

Rozmáhá se nám tady takový nešvar. Je tomu měsíc, co na povrch vyplavala kauza škrcení výkonu telefonů Galaxy. Funkce Games Optimization Service to ale dělala pro naše dobro, aby vyvážila výkon, zahřívání zařízení a spotřebu jeho energie – tedy tak to zdůvodňoval Samsung. Dalo by se říci, že velice podobná kauza nyní postihuje i Xiaomi, a další budou jistě následovat. 

Kdybychom však Samsung uváděli jako strůjce této kauzy, poněkud bychom mu křivdili. Nechvalné prvenství má v tomto společnost OnePlus. I jeho benchmark Geekbench odstranil ze svých testů, kdy právě po tomto vzoru následovaly i postižené modely Samsungu řady Galaxy S a tablety Tab S8.

Situace u Xiaomi 

Je to poměrně jednoduché. Když podváděl jeden, je velice pravděpodobné, že podváděli i jiní, a proto se dostaly pod drobnohled i telefony jiných značek. Stačilo provést několik kontrolních měření a vyšlo najevo, že i smartphony Xiaomi 12 Pro a Xiaomi 12X škrtí výkon tam, kde se jim to hodí, a jinde ho nechávají volně „plynout“.

Problémy se však netýkají jen vlajkové řady výrobce, která svůj výkon v určitých titulech škrtila až o 50 %. Jde i o předchozí řadu Xiaomi Mi 11, i když v tomto případě zde byl pokles jen 30 %. Je tak poměrně zajímavé sledovat, že kauza vyplula na povrch až nyní, přitom to vypadá na běžnou letitou praxi. Samsung totiž omezoval už řadu Galaxy S10, proto i ta byla z Geekbenche odstraněna. 

Stejně jako na kauzu reagoval Samsung, ozvalo se i Xiaomi. To uvedlo, že nabízí tři odlišné druhy režimů ovlivňující výkon podle potřeb daných aplikací, kdy ty samozřejmě úzce souvisí s udržením ideální teploty zařízení. Primárně jde o to, jestli aplikace či hra vyžaduje maximální výkon po krátkou nebo naopak dlouhou dobu. Podle toho se následně volí, jestli se poskytne výkon maximální, nebo se jako priorita vezme úspora energie a ideální teplota zařízení.

110395_schermafbeelding-2022-03-28-162914

U Samsungu je toto poněkud průhlednější, protože se ví, jak se funkce jmenuje i to, že škrtí více jak 10 tisíc titulů. Také známe formu nápravy v podobě aktualizace, která dává uživateli možnost škrcení ovlivnit. U Xiaomi neznáme, jakým způsobem se „škrcené“ tituly vybírají, i když i tady to může být na základě názvu titulu.

Kdo bude následovat?

Není od věci si myslet, že podobně na tom budou i zařízení Redmi nebo POCO, které pod Xiaomi spadají. Společnost však může jednat rychle a kauze předejít včasnou aktualizací. Podobně by se nicméně měli zachovat i jiné značky, pokud vědí, že může dojít i na ně. Celá situace ale přináší otázku s ohledem na výkonové boje nejmodernějších čipů, kdy to celé tak nějak pozbývá smyslu.

K čemu je mít nejvýkonnější stroj, který svého potenciálu vlastně ani nevyužije? Je vidět, že moderní čipy mají výkonu na rozdávání, ale zařízení, do kterých jsou osazena, je nezvládají chladit a rezervy mají i ve výkonu baterie, která je prostě neutáhne. Nový boj by se tak mohl začít odehrávat na poli ne velikosti kapacit baterií, ale spíše efektivnějším jejich využíváním. S chlazením to také bude složitější, protože zařízení jsou prostě omezena svou velikostí, kde toho moc vymyslet nejde.

Telefony Xiaomi 12 zakoupíte přímo zde

Související články

Dnes nejčtenější

.