Zavřít reklamu

Samsung vybavuje smartphony určené pro mezinárodní trhy svými čipy Exynos, a to mnohdy k nelibosti zákazníků, kteří by dali raději přednost řešení Qualcommu. Může za to nejen výkon, ale i spolehlivost. Dokážete si však takovou situaci představit u Applu? Snaha Samsungu se každopádně cení, jen je fakt, že kdyby chtěl, uměl by to lépe. 

Stejně jako si své čipy pro iPhony vyrábí Apple (prostřednictvím TSMC), vyrábí si je i Samsung. Oba ale mají trochu jinou strategii, kdy je ta Applu jednoznačně lepší – tedy alespoň pro uživatele jeho zařízení. S každou novou generací iPhonu zde tedy máme nový čip, kdy se aktuálně jedná o A15 Bionic, který běží v iPhonech 13 (mini), 13 Pro (Max) ale také iPhonu SE 3. generace. Nikde jinde jej (zatím) nenajdete.

Jiná strategie 

A pak je zde Samsung, který viděl ve strategii Applu jasný potenciál a zkusil to s návrhem svých čipů také. Své Exynosy tak používá v různých zařízeních, i když Snapdragony přece jen používá pořád více. Aktuální čip Exynos 2200 např. tepe v každém v Evropě prodaném zařízení řady Galaxy S22. Na jiné trhy už jsou ty dodávány se Snapdragonem 8 Gen 1.

Jenže pokud Apple vyvíjí a používá svůj čip výhradně ve svých zařízeních, Samsung na to jde přes peníze, což je možná ta chyba. Jeho Exynosy jsou tak k dispozici i jiným společnostem, které jej mohou umístit do svého hardwaru (Motorola, Vivo). Takže místo toho, aby byl navržen a maximálně optimalizován pro konkrétní zařízení výrobce, právě jako je tomu u Applu, musí se Exynos snažit pracovat s co největším počtem myslitelných kombinací hardwaru a softwaru.

Na jednu stranu se tedy Samsung snaží bojovat o titul nejvýkonnějšího smartphonu na trhu, na stranu druhou je jeho boj prohraný už v zárodku, pokud tedy budeme čip považovat za srdce telefonu. Přitom by stačilo poměrně málo. Vyrábět univerzální Exynosy pro všechny ostatní a ten vždy šitý na míru aktuální vlajkové řadě. Teoreticky, když Samsung ví, jaký displej, fotoaparáty a software bude telefon používat, mohl by přece vyrobit čip optimalizovaný pro tyto komponenty.

Výsledkem by mohl být vyšší výkon, lepší výdrž baterie, a i lepší kvalita fotografií a videa pro uživatele, protože čipy Exynos zde oproti čipům Snapdragon prostě tratí, i když používají stejný hardware fotoaparátů (vidíme to např. v testech DXOMark). Rád bych také věřil, že věnování se bližšímu vztahu mezi čipovou sadou a zbytkem hardwaru telefonu by mohlo pomoci předcházet četným chybám a nedokonalostem, kterými řada Galaxy S v letošním roce trpí snad více než kdykoli předtím.

Google jako jasná hrozba 

Od stolu se to samozřejmě radí dobře. Samsung si je také tohoto jistě vědom, a kdyby chtěl, mohl by pro své zlepšení i něco udělat. Protože je to ale světová jednička, možná ho to zas tolik nebolí jako jeho uživatele. Uvidíme, jak se pochlapí Google s jeho čipy Tensor. I ten pochopil, že je ve vlastním čipu budoucnost. Navíc konkrétně právě Google má našlápnuto stát se plnohodnotnou konkurencí Applu, protože pod jednou střechou dělá telefony, čipy i software. Minimálně v posledním řečeném bude prostě Samsung vždy pozadu, i když i on měl v tomto ohledu snahu s platformou Bada, která se však nechytla.

Telefony Samsung Galaxy S22 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.