Samsung vybavuje smartphony určené pro mezinárodní trhy svými čipy Exynos, a to mnohdy k nelibosti zákazníků, kteří by dali raději přednost řešení Qualcommu. Může za to nejen výkon, ale i spolehlivost. Dokážete si však takovou situaci představit u Applu? Snaha Samsungu se každopádně cení, jen je fakt, že kdyby chtěl, uměl by to lépe.
Stejně jako si své čipy pro iPhony vyrábí Apple (prostřednictvím TSMC), vyrábí si je i Samsung. Oba ale mají trochu jinou strategii, kdy je ta Applu jednoznačně lepší – tedy alespoň pro uživatele jeho zařízení. S každou novou generací iPhonu zde tedy máme nový čip, kdy se aktuálně jedná o A15 Bionic, který běží v iPhonech 13 (mini), 13 Pro (Max) ale také iPhonu SE 3. generace. Nikde jinde jej (zatím) nenajdete.
Jiná strategie
A pak je zde Samsung, který viděl ve strategii Applu jasný potenciál a zkusil to s návrhem svých čipů také. Své Exynosy tak používá v různých zařízeních, i když Snapdragony přece jen používá pořád více. Aktuální čip Exynos 2200 např. tepe v každém v Evropě prodaném zařízení řady Galaxy S22. Na jiné trhy už jsou ty dodávány se Snapdragonem 8 Gen 1.
Jenže pokud Apple vyvíjí a používá svůj čip výhradně ve svých zařízeních, Samsung na to jde přes peníze, což je možná ta chyba. Jeho Exynosy jsou tak k dispozici i jiným společnostem, které jej mohou umístit do svého hardwaru (Motorola, Vivo). Takže místo toho, aby byl navržen a maximálně optimalizován pro konkrétní zařízení výrobce, právě jako je tomu u Applu, musí se Exynos snažit pracovat s co největším počtem myslitelných kombinací hardwaru a softwaru.
Na jednu stranu se tedy Samsung snaží bojovat o titul nejvýkonnějšího smartphonu na trhu, na stranu druhou je jeho boj prohraný už v zárodku, pokud tedy budeme čip považovat za srdce telefonu. Přitom by stačilo poměrně málo. Vyrábět univerzální Exynosy pro všechny ostatní a ten vždy šitý na míru aktuální vlajkové řadě. Teoreticky, když Samsung ví, jaký displej, fotoaparáty a software bude telefon používat, mohl by přece vyrobit čip optimalizovaný pro tyto komponenty.
Výsledkem by mohl být vyšší výkon, lepší výdrž baterie, a i lepší kvalita fotografií a videa pro uživatele, protože čipy Exynos zde oproti čipům Snapdragon prostě tratí, i když používají stejný hardware fotoaparátů (vidíme to např. v testech DXOMark). Rád bych také věřil, že věnování se bližšímu vztahu mezi čipovou sadou a zbytkem hardwaru telefonu by mohlo pomoci předcházet četným chybám a nedokonalostem, kterými řada Galaxy S v letošním roce trpí snad více než kdykoli předtím.
Google jako jasná hrozba
Od stolu se to samozřejmě radí dobře. Samsung si je také tohoto jistě vědom, a kdyby chtěl, mohl by pro své zlepšení i něco udělat. Protože je to ale světová jednička, možná ho to zas tolik nebolí jako jeho uživatele. Uvidíme, jak se pochlapí Google s jeho čipy Tensor. I ten pochopil, že je ve vlastním čipu budoucnost. Navíc konkrétně právě Google má našlápnuto stát se plnohodnotnou konkurencí Applu, protože pod jednou střechou dělá telefony, čipy i software. Minimálně v posledním řečeném bude prostě Samsung vždy pozadu, i když i on měl v tomto ohledu snahu s platformou Bada, která se však nechytla.
Několik odstavců zbytečného textu a odpověď neuspokojivá. A Samsung těžko viděl nějakou strategii v Applu, vždyť vyráběl procesory ještě dřív než on. A před Apple A4 dodával čipy pro iPhony právě Samsung. 😀
Když se podíváme na kopírování prakticky čehokoli kýmkoli, je zajímavé, že právě to podstatné Samsung neokopíroval. Od Apple A4 uteklo hodně času a pořád si razí tu nevhodnou cestu čipu pro všechny místo toho udělat čip jen pro sebe a profitovat z jeho dokonalého odladění ostatnímu hardwaru i softwaru.
Kazdy system je tak silnej, jako jeho nejslabsi clanek. Tahle argumentace procesorem, je tak pro slaboduchy nevzdelance. Kdyz mam malo ram, spatnej system, ten apple je skutecne hodne spatnej, proto se vydava jedna oprava za druhou, pomaly pameti, spatnou odezvu displeje, …. Tak si muzu nad procesorem leda tak pohonit, ale ve vysledku je to trabant s motorem z Porsche.
Tak s jednou vydávanou opravou za druhou bych asi úplně neargumentoval, protože Samsung má s jeho řadou Galaxy S22 problémů víc než dost a také se to snaží všemožně záplatovat. Málo RAM je k diskuzi, protože iPhony na ní nemají takové nároky jako zařízení s Androidem. Proto ostatně One UI nabízí i funkci RAM Plus. Že by pak byl iOS vyloženě špatný také není úplně pravda. Oba systémy mají v něčem výhodu a v něčem rezervy.
Ve skutečnosti je problém ve 4nm výrobním procesu Samsungu. Zkrátka při určité frekvenci čipy hodně topí a mají vysokou spotřebu. Procesory tak musí fungovat na nižších frekvencích ve prospěch spotřeby a teploty, což je na úkor výkonu. Navíc je kvůli špatné výtěžnosti bez defektu asi jen třetina vyrobených čipů. 4nm proces Samsungu je zkrátka průser a Samsungu odcházejí zákazníci (například nVidia) k TSMC, kde vyrábí i Apple. Kdyby Samsung vyrobil stejný čip u TSMC na stejném procesu, jakým jsou vyrobené čipy Applu, byl by výkonem blíže. Ale samozřejmě Apple bude výkonem vždycky ostatním utíkat, jelikož má software psaný na míru hardwaru a naopak. Když jsem na stejném hardwaru spustil stejnou aplikaci pod windows a pod macOS, měla pod operačním systémem Applu znatelně vyšší výkon (photoshop lightroom). A s Adroidem to bude podobné.
Tiež máte problémy so Samsung S22 Ultra, že sa vám nedá dovolať? Denne mi príde X sms o zmeškaných hovoroch, pritom signál plný…
To stale nevedia v Samsungu zakladnu funkciu?
Tento problem + zla kvalita hovorov, som mal uz na NOTE4 a S4
Bez problémů…