Zavřít reklamu

Dneska už není úplně neobvyklé narazit na smartphony s více jak 100 MPx. Konkrétně řada smartphonů Samsungu s přídomkem Ultra už nějaký ten čas disponuje 108MPx fotoaparátem. Navíc fotoaparáty s tak vysokým rozlišením se dostávají i do střední třídy. Např. sám Samsung jej osadil i do Galaxy A73. Ve výchozím nastavení však tyto telefony pořád pořizují 12MPx fotografie. Proč tomu tak ale je? 

K čemu jsou všechny ty megapixely, když fotoaparáty stále pořizují průměrně velké fotografie? Není to tak složité rozluštit. Snímače digitálních fotoaparátů jsou pokryty tisíci a tisíci malými světelnými senzory neboli pixely. Vyšší rozlišení pak znamená více pixelů na snímači, a čím více pixelů se vejde na stejnou fyzickou plochu snímače, tím menší tyto pixely musí být. Protože menší pixely mají menší plochu, nejsou tak schopny shromáždit tolik světla jako větší pixely, a to zase znamená horší jejich výkon při slabém osvětlení.

Pixel binning 

Jenže fotoaparáty telefonů s vysokým počtem megapixelů obvykle používají techniku zvanou pixel binning neboli slučování pixelů, aby tento problém obešly. Je to technická záležitost, ale v kostce jde o to, že v případě Galaxy S22 Ultra (a pravděpodobně i chystaného modelu A73) se slučují skupiny devíti pixelů. Z celkových 108MPx tedy prostou matematikou vznikne 12 MPx (108 ÷ 9 = 12). Je to rozdíl od Pixelů 6 Googlu, které mají 50MPx snímače fotoaparátu, které vždy pořídí 12,5MPx fotografie, protože slučují jen čtyři pixely. Galaxy S22 Ultra vám však dává možnost pořizovat i snímky v plném rozlišení přímo ze základní aplikace fotoaparátu.

Slučování pixelů je důležité pro fyzicky malé snímače fotoaparátů s vysokým rozlišením, protože jim tato funkce pomáhá v obzvláště tmavých scénách. Je to kompromis, kdy se rozlišení sice sníží, ale zvýší se tím citlivost na světlo. Obrovské počty megapixelů také umožňují flexibilitu při softwarovém/digitálním přiblížení a při natáčení videa v rozlišení 8K. Částečně je to ale samozřejmě také jen marketing. Fotoaparát s rozlišením 108 MPx vypadá ve specifikacích mnohem působivěji než fotoaparát s rozlišením 12 MPx, i když jsou po většinu času fakticky stejné.

Navíc to vypadá, že tomuto podlehne i Apple. Ten dosud razil striktní strategii 12 MPx s neustálým zvětšováním snímače a tím i jednotlivých pixelů. V iPhonu 14 by ale měl přijít 48MPx fotoaparát, který právě bude 4 pixely slučovat do jednoho a tím budou opět vznikat výsledné 12MPx fotky. Nejste-li profesionálněji smýšlející fotograf a nechcete-li své fotografie tisknout na velké formáty, téměř vždy se vám vyplatí nechat slučování zapnuté a fotit snímky na výsledných 12 MPx.

Samsung Galaxy S22 Ultra koupíte například zde 

Související články

Dnes nejčtenější

.