Zavřít reklamu

Loňské vydání AirTagu Applu zpopularizovalo sledovací Bluetooth zařízení u mnoha uživatelů, i když Apple rozhodně nebyl prvním, kdo s něčím takovým přišel. Jenže právě tato americká společnost dokázala své AirTagy integrovat do své celosvětové sítě Najít, čímž získal tento produkt jasný náskok nad svou konkurencí. Nyní by něco takového mohl přinést i Android. 

AirTagy jsou schopny anonymně komunikovat s Apple produkty všech uživatelů světa s patřičným operačním systémem a hlásit jejich polohu zpět k majitelům. Tím se samozřejmě vytváří obrovská bezkonkurenční síť, díky níž jsou lokalizace i překvapivě přesné, a to zejména v zemích, kde má Apple velkou uživatelskou základnu. Android zatím podobnou podporu sledování na systémové úrovni nemá, i když co není teď, by se samozřejmě mohlo v budoucnu změnit.

Upozornění na neznámé zařízení 

Nejnovější aktualizace Google Play (22.12.13) totiž obsahuje několik nových řetězců odhalených magazínem 9to5Google, které odkazují na probíhající práci na podobné funkčnosti. Dokonce nechybí ani zmínka o „upozornění na neznámé zařízení“, což by měla být pravděpodobně detekce neznámých lokalizátorů v okolí uživatele, čímž se má předejít neoprávněnému sledování osob a objektů. Pokud by byla funkcionalita do Android zařízení nakonec implementována, pravděpodobně bychom ji našli v Nastavení a nabídce Bezpečnost a nouzové situace.

Aplikace také odkazuje na tři různé typy značek: „ATag“ (pravděpodobná zkratka pro AirTag), „Tile tag“ a „Finder tag“. Zatím není jasné, zda by tato funkce pracovala jen jako skener lokalizátorů, podobně jako to dělá samostatná aplikace vydaná Applem pro uživatelé Androidu, kteří se obávají ze sledování AirTagem, nebo zda Google plánuje zavést širší funkce štítků v systému Android a tato je pouze jejich součástí. Detektor sledování vyhledávající neznámé AirTagy (a další lokalizátory kompatibilní se službou Najít) si můžete stáhnout zdarma z Google Play.

Samozřejmě doufáme v druhou možnost, i když rozjet takovou platformu asi nebude úplně jednoduché, a to i vzhledem k roztříštěnosti systému, respektive jednotlivých nadstaveb výrobců. Podpora lokalizačních štítků na Androidu je v současné době sice bohatá, ale právě selektovaná podle výrobce. Samsung SmartTagy v současné době potřebují ke sledování aplikaci SmartThings, zařízení Tile zase aplikaci Tile, zařízení Fixed zase Fixed Smart atd.

Bez podpory na úrovni systému, které se AirTagy těší, toho můžete s těmito lokalizátory udělat jen málo. Nebo respektive vy ano, ale nevědomky někdo jiný už moc ne. Je také pravda, že i kdyby se nakonec jednalo jen a pouze o daný skener, stále je to krok správným směrem ke zvýšení bezpečnosti uživatelů smartphonů před nevyžádaným sledováním. Google I/O 2022 nicméně začíná už 11. května, takže se novějších informací možná dočkáme již brzy.

Samsung SmartTagy koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.