Zavřít reklamu

Google již delší dobu koordinuje své novinkové funkce přidávané do svého webového prohlížeče tak, aby byly uvedeny právě s tímto číselným vydáním. Téměř měsíc poté, co se Chrome 100 dostal do beta testování, je konečně připraven ke stabilnímu vydání, přičemž aktualizace je nyní už v určitých regionech k dispozici pro Android a počítače. 

„Nová“ ikona 

Aktuální podoba loga prohlížeče Chrome je tu s námi od roku 2014. Protože se od té doby změnilo mnoho designových paradigmat, Google si pravděpodobně řekl, že je na čase vše trochu osvěžit. Nové logo pro rok 2022 a ty následující přichází se sytějšími barvami a odstraňuje nenápadné stíny oddělující jednotlivé barvy. Středové modré „oko“ se také nepatrně zvětšilo. Kdybyste ale o těchto změnách nevěděli, všimli byste si jich vůbec?

Chrome 100

Konec Lite režimu 

Režim úspory dat je nyní v Chromu minulostí. Google vypnul své servery, které se staraly o veškerou kompresi, a režim Lite tak zmizel pro všechny bez ohledu na to, jakou verzi prohlížeče Chrome používají. Společnost ve svém oznámení argumentuje tím, že datové tarify jsou stále levnější a že mezitím bylo také zavedeno mnoho webových technologií přinášejících nativní možnosti úspory dat přímo na webových stránkách, takže vyhrazený režim už není potřeba.

API pro umisťování oken na více obrazovkách 

Pro některé webové aplikace, jako jsou prezentace nebo různé „konferenční“ nástroje, má smysl využívat nastavení pro více obrazovek. Pokud je detekováno více než jedna obrazovka, mohla by například prezentace otevřít zobrazení pro řečníka na jedné obrazovce a prezentace zůstane na druhé. Chrome 100 to umožňuje díky novému rozhraní API, které pomáhá webovým aplikacím uvědomit si dané nastavení uživatele. Společnost Google původně začala tuto funkci testovat v prohlížeči Chrome 93 a ve stabilní verzi se dodává s prohlížečem Chrome 100. 

Ztlumení karet 

Nová verze prohlížeče Chrome zavádí příznak chrome://flags/#enable-tab-audio-muting, který umožňuje jednoduše kliknout na ikonu reproduktoru označující přehrávání zvuku na kartě a ztlumit tak danou webovou stránku – již není nutné klikat pravým tlačítkem myši. Funkce ztlumení zvuku kliknutím na ikonu byla pro Chrome standardem až do roku 2018, kdy byla nevysvětlitelně odstraněna.

Potvrzovací okno pro zavření všech karet najednou 

Po aktivaci příznaku chrome://flags/#close-all-tabs-modal-dialog vás Chrome 100 při stisknutí tlačítka Zavřít všechny karty v nabídce tří teček požádá o potvrzení, zda chcete skutečně zavřít všech 150 a více karet, které máte aktuálně otevřené. Může se sice jednat pouze o experiment, nicméně vše sloužící ke zmírnění prvotního šoku je rozhodně přínosné.

Nové stahování 

Společnost Google již nějakou dobu pracuje na novém rozhraní stahování a Chrome 100 tento redesign posouvá zase o něco dále. V budoucnu se tak již nebude zobrazovat lišta pro stahování v dolní části rozhraní Chrome. Místo toho se prohlížeč chystá přesunout podrobnosti o aktuálních stahování za ikonu na hlavním panelu v horní části vedle adresního řádku. Nová verze prohlížeče také přidala k této ikoně řádnou kruhovou animaci, která jasně ukazuje, jak daleko vaše aktuální stahování pokročilo. 

Pokud se vám aktualizaci na verzi Chrome 100 ještě nezobrazuje, můžete si ji nainstalovat i skrze APK Mirror. Podívat se také můžete na efektní infografiku sta milníků Chromu.

Google Chrome v Google Play

Související články

Dnes nejčtenější

.