Zavřít reklamu

Přes všechny potíže na trhu a rostoucí ceny smartphonů segment prémiových zařízení v loňském roce aktivně rostl. Oproti roku 2020 to konkrétně bylo o 24 %. Jak dále uvádí analytická společnost Counterpoint Research, tento segment rostl aktivněji než ostatní, a to o 7 %. Špičkové smartphony si pro sebe vytvořily nový rekord: tvořily 27 % globálních prodejů. To znamená, že každý čtvrtý smartphone prodaný v roce 2021 byl prémiový.

Za tak významným růstem prémiového smartphonového segmentu podle analytiků Counterpointu stojí zvýšená poptávka po 5G telefonech v rozvinutých ekonomikách. Společnosti jako Xiaomi, Vivo, Oppo a Apple rostly zvláště aktivně v Číně a západní Evropě a ovládly mikrosegment, kterému dříve dominoval někdejší smartphonový obr Huawei.

Pokud jde o jednotlivé společnosti, segmentu prémiových smartphonů loni vládl Apple, jehož podíl činil 60 %. Za svůj úspěch vděčí dobrým prodejům řad iPhone 12 a iPhone 13. Counterpoint v této souvislosti poznamenává, že k tomuto výsledku významně přispěly rekordní prodeje v loňském posledním kvartálu v Číně.

Na druhém místě byl s velkým odstupem Samsung, který držel podíl 17 % a který meziročně ztratil tři procentní body (Apple naopak získal pět procentních bodů). Podle analytiků se sice řada Galaxy S21 prodávala dobře, lepšímu výsledku korejského obra však zabránilo zrušení řady Galaxy Note a pozdní uvedení telefonu Galaxy S21 FE. Třetím v pořadí byl s podílem 6 % Huawei, který zaznamenal meziroční pokles o sedm procentních bodů, čtvrté skončilo Xiaomi (podíl 5 %, meziroční růst o dva procentní body) a první pětici největších hráčů v prémiovém segmentu uzavírá Oppo (podíl 4 %, meziroční růst o dva procentní body).

Samsung Galaxy S22 Ultra koupíte například zde 

Související články

Dnes nejčtenější

.