Zavřít reklamu

Po ruské invazi na Ukrajinu zablokoval Putinův režim ruskému obyvatelstvu přístup na mezinárodní platformy, jako je Facebook a Instagram. Moskevský soud toto rozhodnutí potvrdil a rozhodl, že Meta je vinna z „extremistické činnosti“. Aplikace WhatsApp však v zemi nadále funguje a zákaz se jí netýká. Soud totiž zmínil, že messenger nelze používat k „veřejnému šíření informací“, jak uvádí agentura Reuters. 

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor navíc vyřadil Metu ze seznamu společností, které mohou v Rusku působit na internetu, a ze seznamu povolených sociálních sítí vyškrtl jak Facebook, tak Instagram. Zpravodajské publikace v Rusku jsou také nuceny při informování o Facebooku a Instagramu označovat je jako zakázané subjekty a nesmějí nadále používat loga těchto sociálních sítí.

Není jasné, zda budou k odpovědnosti pohnány i weby, které nějakým způsobem odkazují na své účty v těchto sítích, což se týká zejména e-shopů. Ruská tisková agentura TASS nicméně cituje soudního prokurátora, který prohlásil, že „jednotlivci nebudou stíháni jen proto, že využívají služeb Mety.“ Ochránci lidských práv si však tímto slibem nejsou tak jistí. Obávají se, že jakékoli veřejné vystavování těchto „symbolů“ by mohlo vést k pokutě nebo až patnáctidennímu vězení.

Rozhodnutí vyjmout ze zákazu WhatsApp je pak poněkud podivné. Jak má totiž WhatsApp zůstat provozuschopný, když má Meta zakázanou komerční činnost na celém území Ruska? Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejoblíbenějších způsobů komunikace ruského obyvatelstva s přáteli a rodinou, je možné, že soud k tomuto rozhodnutí dospěl proto, aby projevil určité ústupky vůči svému obyvatelstvu. Když pak Meta WhatsApp v Rusku zařízne sama, bude se na společnost ukazovat, že to právě ona brání v komunikaci mezi ruskými občany a že ona je ta špatná. 

Související články

Dnes nejčtenější

.