Zavřít reklamu

Samsung je největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Podle údajů z několika analytických společností dodal jen v loňském roce na trh téměř 300 milionů kusů svých smartphonů. Jak si asi dokážete představit, k produkci více než čtvrt miliardy zařízení ročně je tak zapotřebí skutečně rozsáhlá výrobní síť. 

Společnost má továrny v několika zemích po celém světě. Je však v podstatě jedno, z jaké pochází zrovna ten váš model, protože Samsung má ve všech svých továrnách dodržovaný jednotný standard kvality.

Výrobní závody společnosti 

Čína 

Člověk by si myslel, že většina telefonů Galaxy se vyrábí v Číně. To je přece „výrobní centrum“ pro celý svět. Je to také místo, kde třeba Apple vyrábí většinu svých iPhonů nemluvě o tom, že čínští výrobci OEM začali dominovat trhu se smartphony. Ve skutečnosti ale Samsung už v Číně svou poslední továrnu na výrobu chytrých telefonů dávno uzavřel. Od roku 2019 už zde totiž žádné telefony nevyrábí. Dříve zde ale byly továrny dvě, jenže protože v Číně podíl Samsungu na trhu klesl pod 1 %, byla výroba postupně omezována.

Samsung-China-Office

Vietnam 

Dva vietnamské výrobní závody se nacházejí v provincii Thai Nguyen, a produkují nejen chytré telefony, ale i tablety a nositelná zařízení. Společnost se navíc chystá k těmto závodům připojit další továrnu, aby zde dále zvýšila svou výrobní produkci, která aktuálně činí 120 milionů kusů ročně. Většina celosvětových dodávek společnosti Samsung, včetně těch pro trhy, jakými jsou Severní Amerika a Evropa, pochází právě z Vietnamu. 

samsung-vietnam

Indie 

V Indii se nachází nejen největší továrna společnosti Samsung na výrobu mobilních telefonů, ale je to také největší výrobní jednotka mobilních telefonů na světě. Tedy alespoň podle její výrobní kapacity. Samsung v roce 2017 oznámil, že investuje na 620 milionů dolarů do zdvojnásobení místní výroby a továrnu v Noidě v indickém státě Uttarpradéš slavnostně otevřel hned rok na to. Výrobní kapacita jen této továrny nyní činí 120 milionů kusů ročně. 

indie-Samusng-720x508

Velká část výroby je ale určena pro místní trh. Ten je pro společnost Samsung jedním z nejlukrativnějších. Vzhledem k dovozním daním v zemi potřebuje Samsung právě místní výrobu, aby mohl účinně konkurovat svým rivalům patřičnou cenou. Společnost zde vyrábí i své telefony řady Galaxy M a Galaxy A. Samsung však může vyvážet smartphony zde vyrobené také na trhy v Evropě, Africe a západní Asii.

Jižní Korea 

Samsung samozřejmě provozuje své výrobní závody i v domovské Jižní Koreji. Tam se také vyrábí většina komponentů, které získává od svých sesterských společností. Nicméně jeho místní továrna na výrobu chytrých telefonů se na celosvětových dodávkách podílí méně než deseti procenty. Přístroje zde vyrobené jsou tak logicky určeny především pro místní trh. 

jižní korea samsung-gumi-campus-720x479

Brazílie 

Brazilský výrobní závod byl založen už v roce 1999. V továrně, odkud Samsung dodává své chytré telefony do celé Latinské Ameriky, pracuje více než 6 000 zaměstnanců. Vzhledem k tomu, že zde platí vysoké dovozní daně, umožňuje místní výroba společnosti Samsung nabízet své výrobky v zemi za konkurenceschopnou cenu. 

brazil-factory

Indonésie 

O zahájení výroby smartphonů v této zemi rozhodla společnost teprve nedávno. Továrna byla otevřena v roce 2015 a její výrobní kapacita je přibližně „jen“ 800 000 kusů ročně. To je nicméně pro Samsung dostatečná kapacita k uspokojení alespoň místní poptávky. 

samsung-indonesia-720x419

Jak se mění výrobní priority společnosti Samsung 

Trh s chytrými telefony se za posledních deset let výrazně změnil. Čínští výrobci chytrých telefonů se stali vysoce konkurenceschopnými ve všech segmentech trhu. Sám Samsung se tak musel přizpůsobit, protože se dostává pod stále větší tlak. To také vedlo ke změně výrobních priorit. V roce 2019 společnost uvedla na trh svůj první ODM smartphone, model Galaxy A6s. Toto zařízení bylo vyrobeno třetí stranou a výhradně pro čínský trh. Řešení ODM totiž umožňuje společnosti zvýšit marže u cenově dostupných zařízení. Nyní se očekává, že v blízké budoucnosti dodá na trhy po celém světě na 60 milionů ODM smartphonů.

Kde se vyrábějí originální telefony Samsung? 

O „originálních“ telefonech Samsung panují mylné představy na základě země jejich výroby a množství dezinformací na internetu tomu rozhodně nepomáhá. Zjednodušeně řečeno, všechny telefony Samsung vyrobené ve vlastních továrnách společnosti nebo u jejích ODM partnerů jsou skutečně originální. Nezáleží na tom, zda je továrna v Jižní Koreji nebo v Brazílii. Smartphone vyrobený v továrně ve Vietnamu není ze své podstaty lepší než ten vyrobený v Indonésii.

Je to proto, že tyto továrny zařízení skutečně pouze montují. Všechny dostávají stejné komponenty a dodržují stejné výrobní a kvalitativní postupy. Nemusíte se tak obávat, zda je váš telefon Samsung originální, nebo ne, na základě toho, kde byl vyroben. Pokud se nejedná o zjevný padělek, na jehož zadní straně je třeba napsáno „Samsang“ nebo něco podobného. To je ale už úplně jiný problém. 

Dnes nejčtenější

.