Zavřít reklamu

Společnost Counterpoint Research zveřejnila svou každoroční zprávu o evropském smartphonovém trhu. Vyplývá z ní, že loni se prodeje oproti roku 2020 zvýšily o 8 %. To je sice povzbudivé, nicméně trh se stále nevrátil na předpandemickou úroveň (prodeje v roce 2020 totiž byly oproti roku 2019 o 14 % nižší).

Největším hráčem na evropském trhu se smartphony byl v roce 2021 Samsung, kterému meziročně vzrostly prodeje o 6 % a nyní drží podíl 32 %. Korejskému obrovi k tomuto výsledku pomohly zejména jeho nové „skládačky“ Galaxy Z Fold3 a Z Flip3. Za ním se umístil Apple, kterému se prodeje z roku na rok zvýšily o 25 % a který má nyní podíl 26 %. Na třetím místě pak skončilo Xiaomi s podílem 20 %, což představuje meziroční růst o 50 %.

Na první „nemedailové“ příčce se umístil další čínský výrobce Oppo, jemuž patří 8% podíl a který z roku na rok zaznamenal 94% růst, pátý skončil čínský dravec Realme, který si „ukousl“ podíl 2 %, přičemž meziročně rostl o 162 %, a první šestici největších smartphonových výrobců na starém kontinentě uzavírá s 1% podílem Vivo, kterému se z roku na rok zvýšily prodeje o 207 % – ze všech nejvíce.

Counterpoint Research se domnívá, že v letošním roce by evropský smartphonový trh mohl zažít zatím „nejtužší“ konkurenci – zavedeným výrobcům by mohly „zatopit“ v poslední době oživení zaznamenávající značky jako Honor, Motorola nebo Nokia.

Dnes nejčtenější

.