Zavřít reklamu

Na globální smartphonový trh bylo v loňském roce dodáno celkem 1,35 miliardy zařízení, což představuje meziroční růst o 7 % a je blízko předkovidové úrovni z roku 2019, kdy výrobci na trh dodali 1,37 miliardy smartphonů. První místo znovu obhájil Samsung, který vyexpedoval 274,5 milionu chytrých telefonů a jehož tržní podíl dosáhl (stejně jako předloni) 20 %. Informovala o tom analytická společnost Canalys.

Na druhém místě skončil s 230 miliony dodaných smartphonů a tržním podílem 17 % Apple (meziročně zaznamenal 11% růst), na třetím pak Xiaomi, které na trh dodalo 191,2 milionu smartphonů a nyní drží podíl 14 % (z roku na rok rostlo o vysokých 28 %).

První „nemedailovou“ příčku obsadilo se 145,1 miliony dodaných chytrých telefonů a podílem 11 % Oppo (meziročně vykázalo růst o 22 %). První pětku největších „telefonních“ hráčů uzavírá další čínská společnost Vivo, která vyexpedovala 129,9 milionu smartphonů a nyní jí patří podíl 10 % (meziročně jde o 15% růst).

Klíčovými tahouny růstu byly podle analytiků Canalysu budgetové segmenty v asijsko-pacifickém regionu, Africe, Jižní Americe a na Blízkém východě. Silná byla také poptávka po špičkových zařízeních Samsungu a Applu, kdy první zmíněný splnil svůj cíl prodat 8 milionů „skládaček“ a druhý zaznamenal ze všech značek nejsilnější čtvrtý kvartál s 82,7 miliony dodávek. Canalys předpokládá, že solidní růst smartphonového trhu bude pokračovat i letošní rok.

Související články

Dnes nejčtenější

.