Zavřít reklamu

Společnosti Apple a Samsung jsou již několik let na technologické špici. Samsung však zůstává předním světovým výrobcem chytrých telefonů, protože nikdo neprodává tolik zařízení, jako tento jihokorejský gigant. Když pak uvážíte, že o výrobce se systémem Android rozhodně není nouze, je to samozřejmě jednoznačný úspěch. Jenže pak je zde Apple. 

Ten má jedinečnou výhodu díky svému operačnímu systému. Žádná jiná společnost nevyrábí zařízení se systémem iOS, a žádný z jeho uživatelů tak prakticky nemá kam přejít. Vzhledem k tomuto faktu má iPhone prakticky nulovou konkurenci, protože ti, kteří chtějí zůstat u ekosystému Apple, si musí kupovat jen zařízení Apple. Chtějí-li jiný produkt, musí z této zóny prostě vystoupit. 

Skládačky jako budoucnost 

Trh se smartphony nejvyšší třídy také patřičně stagnoval. Rostoucí ceny a nedostatek větších evolučních změn vedly uživatele k tomu, že si předchozí generace zařízení ponechávali déle. To nutilo výrobce jako Samsung k tomu udělat jisté kroky, aby se jeho situace v tomto segmentu zlepšila. A jak jistě tušíte, jeho odpovědí byly skládací telefony.

Samsung byl zároveň první velkou společností, která ve velkém měřítku skládací smartphony na trh uvedla. A stále také čelí poměrně malé konkurenci. Zatímco ostatní své modely teprve představují, skládací smartphony Samsungu jsou již ve třetí generaci (v případě Z Foldu, Z Flip má generace dvě). A co Apple? Ten byste na trhu skládaček hledali marně.

Hodnotová nabídka skládacích smartphonů je přitom neuvěřitelná. Každého, koho nudí, že i nejnovější smartphony vypadají a působí jako telefony několik let staré, okamžitě zaujmou. Skládací telefony véčkového typu, jako je Galaxy Z Flip (nebo Motorola Razr), jsou neuvěřitelně všestranné a skvěle přenosné. Řada Galaxy Z Fold pak poskytuje obrovskou plochu obrazovky, která vám efektivně vkládá do kapsy rovnou tablet.

Samsung jako lídr trhu 

Specifikacemi pak také většinou nezaostávající za těmi vlajkových lodí. Kompromisy se najdou, ale jen minimální. Právě i toto bylo zásadní pro uvědomění si, že se opravdu nejedná jen o nějaký aktuální výstřelek doby, ale že je třeba brát skládačky jako seriózní smartphony. Zvládnou totiž v podstatě vše, co jakýkoli jiný špičkový smartphone, a zároveň také tablet.

V loňském roce společnost Samsung představila modely Galaxy Z Fold3 a Galaxy Z Flip3. Oba modely jsou prvními skládacími smartphony na světě, které jsou odolné vůči vodě. Galaxy Z Fold3 podporuje také pero S Pen, čímž potvrzuje svůj status zařízení určenému pro náročné uživatele, kteří nechtějí nosit dvě různá zařízení, když jim postačí jediné. 

A co na to Apple? Je to smutná situace. Může to totiž vypadat, že ten v segmentu smartphonů na veškeré inovace prostě rezignoval. Možná také proto, že pro něho již neexistuje důvod se snažit. Diverzifikoval své zdroje příjmů natolik, že společnost může stále dosahovat rekordních zisků, aniž by musela tlačit na pilu v oblasti hardwaru. Jistě, každý rok je zde nový výkonnější čip, vylepšené fotoaparáty a… Co ještě? V displeji svou konkurenci spíše jen dohání, na rychlé nabíjení třeba kašle úplně.

Apple jako poražený 

Kdyby uprostřed uvedení jednoho z nejdůležitějších produktů Samsungu na trh nedošlo k pandemii, způsobily by její skládačky Applu skutečně velké bolehlavy. Ekonomická nejistota, která následovala, totiž přiměla mnoho lidí omezit své výdaje. Když je všechno zavřené a vyvstávají vám otázky o nejistotě zaměstnání, najednou si koupi telefonu za cenu průměrného měsíčního platu (a více) rozmyslíte.

 

Navzdory náročným okolnostem ale dosáhly prodeje skládacích telefonů Samsungu rekordních čísel, a to zejména v případě modelu Galaxy Z Flip 3, jehož cena přitom startuje na nějakých 26 tisících Kč. Lidé jsou nadšení, že mohou vyzkoušet něco, co narušuje monotónnost designu smartphonů nastolenou v roce 2007 představením prvního iPhonu a potažmo rokem 2017, kdy Apple představil první bezrámečkový iPhone X. 

Jakmile se svět opět plně otevře, a podmínky s čipy to dovolí, uvolní se i odložené plány spotřebitelů na koupi nových zařízení. A klidně se může stát, že bude mít Apple smůlu. Možná se totiž dočkáme toho, že mnohem více lidí prostě přejde na nová skládací zařízení ukazující budoucnost trhu. I to je jeden z důvodů, proč by se měl Samsung snažit ještě více rozšířit svou řadu skládacích smartphonů.

Již nyní se hovoří o modelu Galaxy Fold Lite, který by srazil pořizovací cenu na možné minimum. Letos nám přitom Samsung představí už 4. generaci svého Foldu. Pokud bychom to brali na body, je výsledek jasný. Jihokorejský výrobce totiž v tomto ohledu nad tím americkým vede 4:0, přičemž na své střídačce má ještě skutečně silné hráče, kteří mohou toto skóre pořád značně navýšit. 

Související články

Dnes nejčtenější

.