Zavřít reklamu

Samsung vybavuje vlajkové lodě telefonů svými čipsety Exynos, jiné zase Snapdragonem Qualcommu. Záleží na tom, na který trh má produkt putovat. Jenže včera nám měl ukázat Exynos 2200, což neučinil. A protože už má brzy představit řadu Galaxy S22, možná nám svůj čip ukázat ani nestihne, a proto může být toto vrcholné portfolio dodáváno po celém světě s čipem Snapdragon 8 Gen 1. 

Kdybychom Exynos 2200 v řadě Galaxy S22 viděli, putovaly by tyto kusy do Asie, Střední východ a Evropu. Čína, Jižní Korea, a především Amerika, by dostaly Snapdragon 8 Gen 1. Není žádným tajemstvím, že čipsety Snapdragon nadále Exynosy překonávají. To platilo zejména pro řadu Galaxy S20, jejíž čipová sada Exynos 990 měla ve srovnání se Snapdragonem 865 pomalejší výkon CPU a GPU, horší výdrž baterie a neefektivní řízení tepla.

Jasná kritika 

Samsung byl ostatně za slabý výkon jeho čipsetu ve srovnání se Snapdragonem silně kritizován. Objevily se dokonce petice, které se měly pokusit zabránit společnosti Samsung v používání procesorů Exynos ve svých telefonech. Vlastní akcionáři společnosti se jí také ptali, proč vůbec ve vývoji vlastní čipové sady pokračuje. Od té doby se ale mnohé změnilo. Samsung již nenavrhuje vlastní CPU jádra, takže jeho následující čipset s označením Exynos 2100 používaný v řadě Galaxy S21 měl už licencované procesory ARM. Podobný přístup je volen i pro Exynos 2200, který měl být uveden na trh s řadou Galaxy S22.

I tak se ale jedná o první mobilní čipset společnosti Samsung, který je vybaven grafickým procesorem nebo grafickým procesorem na bázi AMD Radeon. Už v roce 2019 totiž Samsung oznámil, že do budoucích procesorů Exynos integruje vlastní grafiku AMD Radeon. Vše tedy naznačovalo, že Exynos 2200 bude představen s řadou Galaxy S22. Včera však bylo zjištěno, že společnost posunula datum uvedení na neurčito. Z toho jasně vychází, že pokud Samsung nepředstaví svůj čip spolu s telefony (podobně, jako to dělá Apple), budou ty obsahovat výhradní řešení Qualcommu.

Výhody pro tuzemské uživatele 

Pro běžného zákazníka je tento pro Samsung nepříjemný krok ale vlastně důvodem k jisté radosti. Znamenalo by to totiž, že všechny varianty Galaxy S22, Galaxy S22+ a Galaxy S22 Ultra vydané po celém světě by byly poháněny Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, tedy i u nás, kde se běžně prodávají modely právě s Exynosem. Potenciální zákazníci si tak mohou být jisti maximálním výkonem bez kompromisů. I když je samozřejmě možné, že už by žádné Exynos 2200 nepřinesl, což samozřejmě nevíme. Z této zprávy tak mohou být zklamaní jen ti, kteří se těšili na to, jaké plody spolupráce Samsungu s AMD přinese.

Pokud tedy Exynos 2200 nepřijde s řadou Galaxy S22, kdy se ho dočkáme? Variant je samozřejmě více. První by mohla být jeho osazení do tabletu Galaxy Tab S8, pak se přímo nabízejí letní novinky v podobě nové generace skládacích zařízení Galaxy Z Fold 4 a Z Flip 4. Tou nejhorší možnou variantou samozřejmě je odsunutí představení novinek Galaxy S22, protože předpokládaný termín na začátku února se může klidně ještě upravit. 

Související články

Dnes nejčtenější

.