Zavřít reklamu

Existuje několik důvodů, proč odemykat bootloader telefonu, je to však spojeno s vedlejším efektem v podobě zablokování některých aplikací. Nyní se zdá, že Samsung k tomu přidal další vedlejší efekt, a to mnohem nepříjemnější.

Web XDA Developers zjistil, že odemčení bootloaderu u nové „skládačky“ Samsungu Galaxy Z Fold 3 zablokuje všech pět fotoaparátů. Nefunguje ani výchozí fotoaplikace, ani fotoaplikace třetích stran, a dokonce ani odemykání telefonu obličejem.

Odemčení telefonu od Samsungu obvykle vede k tomu, že zařízení neprojde bezpečnostními kontrolami rozhraní Googlu SafetyNet, což má za následek znefunkčnění aplikací jako Samsung Pay či Google Pay, a dokonce i streamovacích aplikací typu Netflix. U finančních a streamovacích aplikací to lze každopádně pochopit, protože u nich je bezpečnost zařízení klíčová. Ovšem zablokování základního hardwaru, jako je fotoaparát, působí spíše jako trest za „vrtání se“ v telefonu. Fold 3 každopádně před odemčením bootloaderu zobrazí varování, že tento krok povede k vypnutí fotoaparátu.

Web poznamenává, že k podobnému kroku dříve sáhlo i Sony. Japonský technologický obr tehdy uvedl, že odemčení bootloaderu na jeho zařízeních vymaže některé bezpečnostní klíče DRM, což ovlivní „pokročilé“ funkce fotoaparátu, jako je redukce šumu. Je možné, že podobný scénář se odehrává v případě třetího Foldu 3, každopádně neumožnění alespoň základního přístupu k fotoaparátu po odemčení bootloaderu se jeví jako ne úplně neadekvátní reakce.

Související články

Dnes nejčtenější

.