Zavřít reklamu

Šéf Instagramu Adam Mosseri v úterý na instagramovém blogu zveřejnil první příspěvek o tom, na jakých principech tato sociální síť funguje. Podle jeho slov o tom totiž existuje mnoho mylných představ a jeho tým si uvědomuje, že pro lepší pochopení mohou udělat více. Vyvrátil i nařčení o úmyslném skrývání určitých příspěvků.

První ze série příspěvků vyšla na začátku akce Týden tvůrců, která má pomoci budovat jejich značky na platformě. Mosseri se pokouší odpovědět na otázky typu „Jak Instagram rozhodne, co se mně zobrazí jako první? Proč některé příspěvky získávají více zobrazení než jiné?“

Hned na začátku sdělení veřejnosti sdělil, co je to algoritmus, protože je to podle něj jedna z hlavních nejasností. „Instagram nemá jeden algoritmus, který by dohlížel na to, co lidé dělají a co nevidí v aplikaci. Používáme různé algoritmy, klasifikátory a procesy, z nichž každý má svůj vlastní účel,“ vysvětluje.

Vyjádřil se i ke změně řazení příspěvků ve Feedu. Při spuštění služby v roce 2010 byl na Instagramu jediný proud řazení fotografií v chronologickém pořadí, to se ale v průběhu let muselo změnit. S přibývajícími uživateli se totiž začalo více sdílet a bez nového řazení dle relevance by lidé přestali vidět to, co je opravdu zajímá. Přičemž dodal, že většina sledujících na Instagramu naše příspěvky stejně neuvidí, protože se dívá na méně než polovinu obsahu ve Feedu.

Nejdůležitější signály, podle kterých Instagram rozpozná, co chceme vidět, rozdělil následovně:

Informace o příspěvku  – Signály o tom, jak populární je příspěvek. Kolika lidem se líbí, kdy byl zveřejněn, pokud se jedná o video, tak i délka a u některých příspěvků i lokace.

Informace o osobě, která zveřejnila příspěvek –  Pomáhá získat představu o tom, jak zajímavá pro uživatele daná osoba může být, zahrnuje i interakce s osobou za poslední týdny.

Aktivita –  Pomáhá Instagramu pochopit, co by mohlo uživatele zajímat, a bere v potaz i kolik příspěvků se jim líbilo.

Historie interakce s ostatními uživateli –  Dává představu Instagramu o tom, jak vás obecně zajímá prohlížení příspěvků od konkrétní osoby. Příkladem je, zda si navzájem komentujete příspěvky druhého.

Instagram poté vyhodnotí, jak byste mohli s příspěvkem interagovat. „Čím je pravděpodobnější, že přijmete nějakou akci, a čím více budeme tuto akci vážit, tím výše uvidíte příspěvek,“ řekl Mosseri. S příchodem dalších sérií lze očekávat podrobnější vysvětlení.

Související články

Dnes nejčtenější

.