Zavřít reklamu

Jak známo, čipy Exynos z dílny Samsungu jsou postavené na architektuře ARM. Jeho nejnovější čipsety jako Exynos 1080 a Exynos 2100 vycházejí z architektury ARMv8.2-A. Začátkem týdne společnost ARM představila novou architekturu s názvem ARMv9. Samsung při této příležitosti oznámil, že v budoucnu vypustí do světa čipsety Exynos, které budou tento nový design používat.

Nová architektura ARM přichází téměř deset let poté, co společnost uvedla na scénu ARMv8. Tato architektura přinesla podporu pro 64bitové procesory. ARMv9 podle ní přináší vylepšený výkon i vyšší bezpečnost. Disponuje prý pokročilým zpracováním vektorů, mnohem lepším výkonem strojového učení, vylepšeným zabezpečením, zpracováním digitálního signálu a plnou zpětnou kompatibilitou s architekturou ARMv8.

ARM tvrdí, že nová architektura oproti předcházející přináší zlepšení IPC (výkonu na takt) o 30 %, podle webu AnandTech to však v „reálu“ bude jen kolem 14 %. Kromě toho společnost odhalila, že její „next-gen“ grafické čipy Mali přinesou technologii ray tracingu v reálném čase a renderovací techniku Variable Rate Shading pro vylepšený výkon grafiky.

První čipy Samsungu, Applu, Qualcommu či MediaTeku postavené na ARMv9 by měly dorazit někdy v příštím roce. Je tak možné, že řada Galaxy S22 bude používat špičkový čipset s procesorovými jádry vycházejícími z ARMv9 společně s mobilním GPU Radeon od AMD.

Související články

Dnes nejčtenější

.