Zavřít reklamu

Instagram je podle společnosti pCloud aplikací, která od uživatelů sbírá nejvíce dat. Aplikace sdílí 79 % těchto údajů s třetími stranami. Používá také 86 % uživatelských údajů k tomu, aby uživatelům prodala produkty ze skupin Facebooku a „servírovala“ jim relevantní reklamy jménem ostatních. Aplikace sociálního obra je pak druhou v pořadí. Zjištění společnosti se týkají aplikací dostupných na App Storu.

Naopak nejbezpečnějšími jsou v tomto směru aplikace Signal, Netflix, fenomén posledních měsíců Clubhouse, Skype, Microsoft Teams a Google Classroom, které o uživatelích nesbírají žádná data. Velmi bezpečnými aplikacemi z tohoto hlediska jsou také „appky“ jako BIGO, LIVE nebo Likke, které shromažďují pouze 2 % osobních dat.

Facebook s třetími stranami sdílí 56 % uživatelských údajů a jako Instagram shromažďuje 86 % osobních dat pro svůj vlastní prospěch. Data, která s třetími stranami sdílí, zahrnují vše od informací o nákupech, osobních údajů a historie procházení internetu. „Není divu, že ve vaší čtečce je tolik propagovaného obsahu. Je znepokojující, že Instagram je s více než miliardou měsíčně aktivních uživatelů centrem sdílení tak velkého množství dat nevědomých uživatelů,“ uvádí ve svém blogovém příspěvku pCloud.

Třetí uživatelsky nejinvazivnější aplikací je Uber Eats, který nakládá s 50 procenty osobních dat, po něm následuje Trainline se 42 procenty a první pětku uzavírá eBay se 40 procenty. Možná pro někoho překvapivě nízko – na 57. příčce – se v žebříčku umístila nákupní aplikace Amazonu, která shromažďuje jen 14 % uživatelských údajů.

Související články

Dnes nejčtenější