Zavřít reklamu

Nedlouho poté, co se populární aplikace na tvorbu a sdílení krátkých videí TikTok dostala do hledáčku amerického úřadu FTC, ji bude vyšetřovat i Evropská unie, přesněji komise, a to na podnět spotřebitelské organizace The European Consumer Organization (BEUC). Důvodem má být možné porušování zákona EU na ochranu osobních údajů GDPR a vystavování dětí a mladých lidí škodlivému obsahu.

„Za pouhých několik let se stal TikTok jednou z nejpopulárnějších aplikací sociálních médií s miliony uživatelů napříč Evropou. TikTok však zrazuje své uživatele tím, že masivně porušuje jejich práva. Zjistili jsme celou řadu porušení práv na ochranu spotřebitele, a proto jsme proti TikToku podali stížnost,“ uvedla v prohlášení ředitelka BEUC Monique Goyensová. „Spolu s našimi členy – organizacemi na ochranu spotřebitele z celé Evropy – naléháme na úřady, aby rychle jednaly. Musejí jednat hned, aby zajistily, že TikTok je místem, kde se spotřebitelé, zejména děti, mohou bavit bez toho, aniž by byli připraveni o svá práva,“ doplnila Goyensová.

TikTok problémy v Evropě již měl, přesněji řečeno v Itálii, kde jej úřady po nedávné tragické smrti 10leté uživatelky, která se účastnila nebezpečné výzvy, dočasně zablokovaly uživatelům, u nichž nebylo možné ověřit věk. Tamní regulátor na ochranu osobních údajů také TikTok obvinil z porušení italského zákona, který vyžaduje souhlas rodičů, když se dětí mladší 14 let přihlašují k sociálním platformám, a kritice podrobil i způsob, jakým aplikace nakládá s uživatelskými daty.

Související články

Dnes nejčtenější

.