Zavřít reklamu

Populární aplikace na tvorbu a sdílení krátkých videí TikTok čelí rostoucím obavám ohledně toho, jak přistupuje k mladším uživatelům. Nyní britský deník The Guardian citovaný serverem Endgadget přinesl zprávu, že italský úřad na ochranu dat v souvislosti se smrtí 10leté dívky, která se údajně účastnila výzvy s názvem Blackout Challenge, zablokoval aplikaci uživatelům, jejichž věk není možné ověřit. Činitelé úřadu uvedli, že pro děti mladší 13 let (oficiální minimální věk pro používání TikToku) je příliš snadné se do aplikace přihlásit pomocí falešného data narození, což předtím kritizovaly i úřady jiných zemí.

Úřad DPA (Data Protection Authority) také obvinil TikTok z porušení italského zákona vyžadujícího souhlas rodičů, když se děti mladší 14 let přihlašují do sociálních sítí, a vznesl námitky proti jeho zásadám nakládání s osobními údaji. Aplikace údajně jasně nevysvětluje, jak dlouho data uživatelů uchovává, jak je anonymizuje a jak je přenáší mimo země EU.

Blokování uživatelů, jejichž věk nelze ověřit, potrvá do 15. února. Do této doby musí TikTok, přesněji řečeno jeho tvůrce, čínská společnost ByteDance, splnit požadavky DPA.

Mluvčí TikToku neuvedl, jak společnost na požadavky italského úřadu zareaguje. Zdůraznil pouze, že bezpečnost je pro aplikaci „absolutní prioritou“ a že společnost nepovoluje žádný obsah, který „podporuje, propaguje či oslavuje nebezpečné chování“.

Související články

Dnes nejčtenější