Zavřít reklamu

Před méně než rokem se stal Huawei největším výrobcem smartphonů na světě. Jeho vzestup však byl v předminulém roce zastaven americkými sankcemi. Ty postupně začaly na čínského technologického obra tlačit tak, že byl loni v listopadu nucen prodat svou divizi Honor. Nyní do éteru pronikla zpráva, že společnost jedná o prodeji svých vlajkových řad Huawei P a Mate, a to skupině firem financovaných vládou v Šanghaji.

Podle agentury Reuters, která se zprávou přišla, jednání probíhají již několik měsíců, zatím se však nedospělo ke konečnému rozhodnutí. Huawei se prý stále drží naděje, že dokáže nahradit zahraniční dodavatele komponent domácími, což by mu umožnilo pokračovat ve výrobě telefonů.

Zájemcem mají být šanghajskou vládou financované investiční firmy, které by pro převzetí vlajkových řad mohly vytvořit konsorcium s prodejci technologického kolosu. Jednalo by se tak o podobný model prodeje jako u Honoru.

Řady Huawei P a Mate zaujímají v nabídce Huawei klíčové místo. Mezi třetím kvartálem roku 2019 a stejným kvartálem roku loňského mu modely těchto řad vynesly 39,7 miliard dolarů (přes 852 miliard korun). Jen ve třetím čtvrtletí minulého roku tvořily téměř 40 % veškerých prodejů smartphonového giganta.

Hlavním problémem Huawei je v současnosti nedostatek komponent – v září loňského roku jej zpřísněné sankce amerického ministerstva obchodu odřízly od jeho hlavního dodavatele čipů, společnosti TSMC. Huawei údajně nevěří, že Bidenova administrativa sankce proti němu zruší, takže situace zůstane nezměněná, pokud se rozhodne i nadále mít zmíněné řady v nabídce.

Huawei podle zasvěcených osob doufal, že bude moci produkci svých čipsetů Kirin přesunout k největšímu čínskému výrobci čipů SMIC. Ten pro něj již nyní masově vyrábí 14nm procesem čipset Kirin 710A. Příštím krokem měl být proces zvaný N+1, který je údajně srovnatelný se 7nm čipy (podle některých zpráv ale není srovnatelný se 7nm procesem TSMC). Nicméně bývalá americká vláda zařadila SMIC na konci minulého roku na černou listinu a polovodičový gigant tak nyní čelí potížím s výrobou.

Mluvčí Huawei popřel, že by společnost své vlajkové řady zamýšlela prodat.

Související články

Dnes nejčtenější

.