Zavřít reklamu

Do éteru pronikla informace, že Google v příští verzi Androidu – tedy Androidu 12 – vrátí zpět užitečnou funkci, která měla být přítomná již v současné verzi. Vývojáři amerického technologického obra ji prý označují názvem Columbus.

Pod tímto označením se skrývá možnost provádět různé akce dvojitým poklepáním zadní strany telefonu – podobně jako když se poklepáním probudí displej. Ve výchozím stavu mělo dvojité poklepání zad vyvolat chytrého asistenta Googlu, mělo k němu být ale možné přiřadit téměř jakoukoli další akci, například zapnutí alarmu, spuštění fotoaparátu, zastavení přehrávání videa nebo ztlumení zvuku při zvednutí hovoru.

V Androidu 12 prý bude možné dvojitým poklepáním provádět jen některé akce, jako je již zmíněná aktivace hlasového asistenta, típání obrázků, pozastavování a opětovné pouštění videa nebo otevírání notifikací či nabídek aplikací v pozadí.

K zabránění náhodných dotyků či jiných akcí, které by mohly být interpretovány jako dvojité poklepání, bude uživatel muset toto „gesto“ nejprve zaregistrovat. Funkci bude také možné v nastavení Androidu zcela vypnout.

Android 12 by kromě toho měl přinést jednodušší přenášení Wi-Fi hesel, hibernační režim pro aplikace (pro ušetření paměti) nebo redesignovaný režim multitaskingu s rozdělenou obrazovkou (v tomto režimu bude možné zobrazit dvě – a někdy i více aplikací – najednou a používat je současně, což přijde vhod zejména uživatelům s velkými obrazovkami). První vývojářské preview nové verze by mělo dorazit v únoru, přičemž ostrá verze bude pravděpodobně představena na každoroční vývojářské konferenci Googlu Google I/O ve druhém kvartálu letošního roku.

Související články

Dnes nejčtenější

.