Zavřít reklamu

Komunikační aplikace WhatsApp v minulém týdnu oznámila změnu zásad ochrany soukromí. Díky nově formulovaným pravidlům může společnost, která patří pod koncern Facebook, data uživatelů sdílet s dalšími sociálními sítěmi patřícími pod deštník modré společenské sítě. V reakci na to popularita WhatsAppu klesá strmě dolů. Žebříčky nejstahovanějších aplikací nyní hlásí příchod nového krále komunikačních služeb. Na vrchol se dostává aplikace Signal.

Jak androidový Google Play, tak „jablíčkový“ App Store ukazují Signal na vrcholu žebříčku nejstahovanějších aplikací. Signal je komunikační platformou, která využívá šifrování zpráv na obou koncích, tedy jak u odesilatele, tak u příjemce. Šifrovací software služby je navíc zcela open source. O jeho revize se tak stará široká veřejnost odborníků. Na rozdíl od ostatních podobných platforem nesbírá Signal o svých uživatelích citlivá metadata. Nárůst v jeho popularitě je tak jasnou reakcí na změnu zásad ochrany soukromí konkurenčního WhatsAppu.

U nás si naštěstí WhatsApp stále nebude moci dovolit stejné věci jako například v USA. Změna pravidel, která aplikaci nově umožňuje sbírat a sdílet údaje o vaší poloze, telefonním číslem či síle signálu, neplatí pro státy Evropské unie. V nich platí regulace ochrany soukromí GDPR (General Data Protection Regulation neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Jak se na změnu díváte vy? Používáte WhatsApp, nebo i tak nevěříte jeho již mnohokrát podezřívaným majitelům?

Související články

Dnes nejčtenější

.