Zavřít reklamu

Podle posledních odhadů podíl společnosti Huawei na smartphonovém trhu příští rok výrazně poklesne. Patrně „nejtvrdší“ je v predikci web Business Standard citovaný serverem Gizchina, podle nějž podíl čínského smartphonového obra bude v roce 2021 činit pouhá 4 %, přičemž na letošek mu předpovídá 14 %.

Hlavním důvodem tak výrazného propadu budou podle analytiků webu pokračující sankce americké vlády, které byly jen letos několikrát zpřísněny. Kvůli nim byl Huawei mimo jiné odříznut od svého hlavního dodavatele čipů, tchajwanské společnosti TSMC, a sankce jej také připravily o klíčové technologické a softwarové výhody. Donutily jej též prodat jeho divizi Honor.

Analytici předpokládají, že situace ve svůj prospěch využijí další čínští smartphonoví hráči, jako je Xiaomi nebo Oppo. Očekávají rovněž, že v příštím roce bude o uvolněné místo na trhu agresivněji soutěžit i zmíněný Honor.

Mezitím zveřejnila další zprávu o smartphonovém trhu analytická společnost Gartner. Podle ní se ve třetím kvartálu roku prodalo 366 milionů smartphonů, což je o 5,7 % méně než ve stejném období loni. I když se jedná o citelný pokles, je podstatně nižší než 20 %, o něž se trh propadl v první polovině roku.

Jedničkou trhu byl stále Samsung – prodal 80,82 milionu smartphonů, což odpovídá tržnímu podílu 22 %. Druhý skončil Huawei (51,83 milionu, 14,4 %), třetí Xiaomi (44,41 milionu, 12,1 %), čtvrtý Apple (40,6 milionu, 11,1 %) a první pětici uzavírá Oppo, které prodalo 29,89 mil. smartphonů a „ukouslo“ si tak podíl 8,2 %.

Dnes nejčtenější

Další články