Zavřít reklamu

Před pár dny jsme informovali, že Qualcomm měl získat od americké vlády exportní licenci umožňující mu opět dodávat čipy společnosti Huawei. Nyní však do éteru pronikla zpráva, že tato licence má zásadní háček – Qualcommu prý dovoluje dodávat čínskému smartphonovému obrovi pouze čipy nepodporující 5G sítě.

S informací, že licence se vztahuje pouze na čipy s podporou 4G sítí, přišel analytik společnosti KeyBanc John Vinh. Nechal se také slyšet, že je velmi nepravděpodobné, že by americké ministerstvo obchodu mohlo dát v dohledné době Qualcommu povolení dodávat Huawei 5G čipsety.

Pokud by byla informace pravdivá, byla by to pro čínského technologického giganta velká rána, jelikož je jedním ze světových lídrů, pokud jde o 5G telefony, a nemožnost prodávat je by významně poznamenala jeho postavení na trhu.

Licenci umožňující dělat byznys s Huawei prý v těchto dnech získal i jeho dřívější hlavní dodavatel čipů, tchajwanský polovodičový gigant TSMC, nicméně povolení se údajně vztahuje pouze na čipsety vyrobené staršími procesy, nikoli na čipy vyrobené pomocí pokročilých litografických procesů jako 7 a 5 nm.

V listopadu se také objevily zprávy, že Huawei má v plánu v nejlidnatějším čínském městě Šanghaji postavit vlastní továrnu na výrobu čipů, které by se zcela obešly bez americké technologie, takže by se na ni nevztahovaly regulace amerického ministerstva obchodu. Huawei si prý představuje, že na začátku se v ní budou vyrábět 45nm čipy, později – koncem příštího roku – čipy postavené na 28nm procesu a do konce přespříštího roku 20nm čipy s podporou 5G sítí. Je však jasné, že výroba vlastních čipů tímto tempem nevyřeší jeho akutní problémy se sháněním vlajkových čipů pro jeho špičkové smartphony. Jen pro zajímavost – 45nm procesem byl vyráběn čip Applu A4, který používal iPhone 4 z roku 2010.

Související články

Dnes nejčtenější