Zavřít reklamu

Asi není třeba připomínat, že návštěva oficiálních obchodů s aplikacemi by měla být pro uživatele zárukou, že to, co kupují a stahují, je bezpečné. Jak nicméně nyní vyšlo najevo, není to vždy případ obchodu Google Play. Ten je podle nové akademické studie provedené výzkumnou organizací NortonLifeLock Research Group ve spolupráci s institutem IMDEA Software Institute hlavním zdrojem škodlivých a nežádoucích aplikací (nežádoucí či potenciálně nežádoucí aplikace jsou takové aplikace, jejichž chování může uživatel považovat za nežádoucí či nechtěné; jde například o nabízení instalace dalších aplikací, skrývání důležitých informací či nepříznivé ovlivnění výkonu zařízení).

Studie zjistila, že z obchodu Googlu pochází 87 % všech instalací aplikací, ale že z něj taktéž pochází 67 % instalací škodlivých „appek“. Tím není řečeno, že Google pro jeho zabezpečení dělá málo, spíše naopak, kvůli množství aplikací a popularitě obchodu se však každá aplikace, která unikne jeho pozornosti, může dostat ke značně širokému publiku.

Podle studie se 10–24 % uživatelů setkalo s alespoň jednou nežádoucí aplikací. Konstatuje také, že i když je Google Play hlavním „distribučním vektorem“ jak škodlivých, tak nežádoucích aplikací, má proti druhé skupině nejlepší ochranu. Poznamenává též, že nežádoucí aplikace mohou „překvapivě“ přežít výměnu telefonu, a to kvůli použití automatických zálohovacích nástrojů.

Jak jsme nedávno informovali, v obchodě Googlu se již poněkolikáté v roce objevil nebezpečný malware Joker, který zde za několik měsíců infikoval přes tři desítky aplikací. Nejlepší ochranou proti škodlivému a nežádoucímu softwaru je podle odborníků na kyberbezpečnost používat prověřené antivirové programy, jako například Bitdefender, Kaspersky Security Cloud nebo AVG, a také si danou aplikaci před instalací „proklepnout“ (např. pomocí uživatelských recenzí).

Související články

Dnes nejčtenější

.