Zavřít reklamu

Jedním z největších lakádel chytrých hodinek Galaxy Watch Active 2, při jejich představení v srpnu minulého roku, byla bezesporu funkce měření EKG. Samsung tehdy přislíbil, že tato vychytávka bude dostupná nejpozději na konci prvního čtvrtletí roku 2020, jenže se tak nestalo. Nyní však nastal průlom.

Společnost Samsung dnes oznámila, že jihokorejské ministerstvo pro bezpečnost potravin a léčiv schválilo měření EKG na hodinkách Galaxy Watch Active 2. Uživatelé v Jižní Korei tak již brzy budou moci měřit a analyzovat svůj srdeční rytmus a sledovat v něm nepravidelnosti, které mohou indikovat atriální fibrilaci.

Atrialní fibrilace je nejčastěji porucha srdečního rytmu (arytmie). Po celém světě ji trpí přibližně 33,5 milionů lidí a každým rokem přibývá přibližně 5 milionů nových případů. Toto onemocnění výrazně zvyšuje riziko srdečního selhání, mrtvice a vzniku krevních sraženin. Jen mrtvice postihne ročně na 16 miliónů lidí, takže se jedná u funkci, která skutečně může zachraňovat životy.

Měření EKG na Galaxy Watch Active 2 funguje tak, že pomocí senzoru EKG na hodinkách je analyzována elektrická aktivita srdce. Pro změrení EKG stačí otevřit aplikaci Samsung Health Monitor, usadit se, zkontrolovat, že hodinky drží pevně na zápěstí a položit předloktí na rovnou plochu. Poté už jen zbývá položit prst druhé ruky na horní tlačítko hodinek a vydržet 30 sekund v klidu a tiše. Výsledek měření se zobrazí přímo na displeji Galaxy Watch Active 2.

Informace o tom, kdy bude měření EKG dostupné v dalších zemích, včetně České Republiky, zatím nemáme. Vše je závislé na tom, jak rychle se Samsungu podaří získat potřebný souhlas jednotlivých místních úřadů. Celý proces navíc může ještě zpomalit probíhající pandemie nemoci COVID19. Jakmile však bude funkce dostupná v Česku, budeme vás informovat.

Dnes nejčtenější

.