Zavřít reklamu

7. Voda

Většina kapalin na tomto seznamu obsahuje vodu a samotná voda bohatě stačí k fatálnímu poškození jakékoli klávesnice nebo elektroniky obecně. Když se voda dostane do vodivé elektroniky, způsobí to tok proudu tam, kde by neměl být. To může způsobit trvalé poškození zařízení a v mnoha případech znamená vyhození klávesnice do koše. Moderní klávesnice už jsou o něco odolnější vůči vodě, ale samozřejmě je rozdíl mezi rozlitím několika kapek a vyprázdněním celého sklenice do vašich kláves.

V každém případě, pokud si pospíšíte při odpojení a převrácení klávesnice, dokud nezaschne, může to stále fungovat. Problém je v tom, že voda obsahuje ještě řadu dalších věcí, jako jsou rozpuštěné minerály, a jakmile voda vyschne, zbytek těchto materiálů může také způsobit problémy s korozí, vodivostí nebo jednoduše zablokováním pohyblivých částí.

6. Sladké nápoje

Limonáda, džus nebo cokoli, co obsahuje určité množství skutečného cukru, je pro vaši klávesnici doslova noční můrou. Už samotná kapalina může vaši klávesnici poškodit, ale i když se vám podaří vysušit klávesnici, lepkavý zbytek cukru zanechá věci lepkavé. Kromě zablokování mechanismů vaší klávesnice lepkavý zbytek také přiláká mravence. Za předpokladu, že se lepkavá látka nedostala do samotných spínačů klávesnice, kde se dotýkají obvodů, můžete klávesnici stále zachránit. To však obvykle zahrnuje rozebrání klávesnice a poté použití isopropyl alkoholu k jejímu vyčištění, nebo možná trochu teplé mýdlové vody pro části jako vnější plastové pouzdro klávesnice. Mějte na paměti, že čistící alkohol může poškodit gumu a plast. Pokud se dostal do elektroniky klávesnice, nedělejte si naděje.

5. Kyselé kapaliny

Nejen pomerančový džus, zmíněný v předešlém odstavci, ale také další kyselé kapaliny, jako je například ocet, mohou vaši klávesnici odeslat do věčných lovišť. Zatímco čistá měď obvykle nereaguje na zředěné kyseliny, které najdete v nápojích, jiné kovy ve vaší klávesnici stále mohou, a oxidované vrstvy, které narušují vodivost, se mohou také tvořit na místech, kde by neměly.

4. Alkohol

Jak již bylo zmíněno výše, alkohol může poškodit některé plasty a gumu, a to platí i pro alkohol v nápojích. I když není zdaleka tak silný jako čistý alkohol, pokud nedokážete účinně vyčistit rozlitý alkohol, můžete se stát, že některé části vaší klávesnice časem selžou. A pokud se vám na klávesnici vylije pivo, počítejte také s nepříjemným aromatem.

3. Mléko

Vaši klávesnici příliš neprospěje ani mléko. To proto, že se jedná o kapalinu, která obsahuje navíc také spoustu bílkovin a lipidů. To může zapříčinit žluknutí malých, nevyčistitelných částí, které se pak stávají živnou půdou pro bakterie, plísně a související nepříjemný zápach.

2. Káva

Káva často patří mezi nápoje, které lidé často pokládají do blízkosti svých klávesnic. Už samotná černá káva může znamenat pro vaši klávesnici riziko nevratného poškození. Toto riziko se ale výrazně zvyšuje v případě, že si kávu dochutíte mlékem a cukrem. V takovém případě nezbývá nic jiného, než se jednoduše s klávesnicí rozloučit.

1. Nejhorší je mořská voda

V našich končinách poškození klávesnice mořskou vodou obyčejně nehrozí. Někoho by ale mohlo napadnout si na dovolené vzít svůj laptop na pláž – a zde už riziko kontaktu klávesnice se slanou vodou stoupá. Jelikož je mořská voda vodivější než sladká voda, pravděpodobnost zkratu je vyšší a i když klávesnice vyschne, soli a nečistot z moře se už prostě nezbavíte. Pracovat na pláži tedy raději ne.

Dnes nejčtenější

.