Zavřít reklamu

Samsung v březnu uvedl na scénu dva nové „hlavní“ telefony střední třídy pro letošní rok: Galaxy A35 a Galaxy A55. Jde o nástupce povedených loňských modelů Galaxy A34 a A54. Nedávno jste si na našich stránkách mohli přečíst recenzi na Galaxy A35 a nyní je čas se podívat na jeho sourozence. Už nyní můžeme prozradit, že oproti svému předchůdci přináší jen minimum vylepšení, stále se však jedná o velmi dobrý chytrý telefon své třídy, který toho za svou cenu nabízí hodně a navíc skvěle vypadá. Jen je to prostě poněkud nudný mezigenerační upgrade, který hraje na jistotu více, než by bylo zdrávo.

V balení jen to nejnutnější, samozřejmě

Galaxy A55 se jako jeho předchůdce dodává v tenké lehké krabičce, která naznačuje, že uvnitř najdeme jen to nejnutnější. Konktrétně se v ní kromě telefonu ukrývá nabíjecí/datový kabel s USB koncovkami na obou stranách, několik uživatelských příruček a jehlu na vytažení slotu pro SIM kartu. Nabíječka tedy nepřekvapivě chybí. Nutno podotknout, že i kdyby si to Samsung úplnou náhodou rozmyslel a chtěl do balení nabíječky opět začít přidávat, brzy to už nebude možné, a to kvůli směrnici Evropské unie o jednotném řešení pro nabíjení, která má začít platit letos na podzim. Nicméně by neuškodilo, kdy by korejský obr do balení přidával alespoň základní pouzdro, jak to činí někteří jiní výrobci. I balení, lépe řečeno jeho obsah, je totiž vizitkou výrobce, což by Samsung měl brát na zřetel, když je největším výrobcem smartphonů na světě.

Galaxy_A55_01

Design se opravdu povedl

Jak známo, na designu a zpracování svých telefonů Samsung dává záležet a nejinak je tomu i v případě Galaxy A55. Telefon už na první pohled vypadá velice atraktivně, k čemuž přispívá zejména kombinace plochého hliníkového rámu a skleněných zad. Zajímavým designovým prvkem je výstupek na pravé straně (Samsung mu říká Key Island), do nějž jsou zapuštěna fyzická tlačítka a díky kterému si A55 nespletete se staršími modely řady Galaxy A. Atraktivnímu designu přispívá i ledově modrá barva, která vypadá vskutku úchvatně. Dodejme, že telefon je dostupný ještě v černé, světle fialové a žluté barvě.

Jinak kvalita zpracování je taktéž prvotřídní – telefon se chlubí ochranným sklem Gorilla Glass Victus+ vepředu i vzadu a voděodolností a prachuvzdorností podle standardu IP67. Očekávaně nikde nic nevrže (ani když telefon přehnete) a sedí tam, kde má. Samozřejmostí je pevný stisk tlačítek. Galaxy A55 jinak kvůli kovovému rámečku meziročně váží o 11 g více (213 g) a jeho rozměry činí 161,1 x 77,4 x 8,2 mm, oproti předchůdci je tak zhruba o 3 mm větší na výšku a o 0,7 mm větší na šířku (tloušťka zůstala stejná).

Displej? Velký, jasný, s přirozenými barvami

Silnou stránkou smartphonů Samsungu byly vždy také displeje, a to platí i o Galaxy A55. Obrazovka meziročně narostla o 0,2 palce na 6,6 palců a vyznačuje se přirozeným podáním barev, širokými pozorovacími úhly a dostatečným jasem jak uvnitř, tak venku. Díky maximálnímu jasu 1000 nitů je displej skvěle čitelný i na přímém slunci. Doplňme, že má standardní rozlišení, jaké mají zobrazovače telefonů Samsungu pro střední třídu, tedy FHD+ (1080 x 2340 px), a podporuje obnovovací frekvenci 120 Hz. Potěšující je, že obrazovka má oproti předchůdci o něco tenčí rámečky, které jsou nyní navíc rovnoměrnější.

Kvůli její větší velikosti se však telefon o něco hůře ovládá jednou rukou, což by někomu mohlo trochu vadit. Ještě se sluší dodat, že do displeje je zabudována optická čtečka otisků prstů, která však překvapivě nefungovala stoprocentně přesně. Překvapivě proto, že u jeho předchůdce ani jiných telefonů Samsungu jsme žádné problémy se čtečkou dříve nezaznamenali. 

Na výkon si nikdo stěžovat nebude

Galaxy A55 pohání nový čipset Samsungu pro střední třídu Exynos 1480, který je vyráběn 4nm procesem. Ten poskytuje dostatek výkonu i pro graficky náročnější hry, přičemž oproti Exynosu 1380, který tepe v A54 a je postaven na 5nm procesu, se o něco méně zahřívá a také déle drží stabilní výkon. O tom jsme se přesvědčili u třech populárních graficky náročných her Asphalt 9 Legends, Shadowgun Legends a Call of Duty Mobile.

O tom, že je Exynos 1480 oproti svému předchůdci znatelně výkonnější, svědčí i výsledky benchmarků: v AnTuTu telefon získal 737 419 bodů, což je o více než 30 % lepší výsledek, než kterého v benchmarku dosáhl Galaxy A54, a v Geekbenchi získal v testu jednoho jádra 1067 bodů a ve vícejádrovém 3330 bodů, což je meziročně zhruba o 7, resp. 15 % více. Podtrženo, sečteno, na výkon si u u Galaxy A55 nikdo stěžovat nebude.

O kvalitu fotek netřeba se bát

Galaxy A55 disponuje trojitým zadním fotoaparátem s rozlišením 50, 12 a 5 MPx, přičemž druhý plní roli ultraširokoúhlého objektivu a třetí slouží jako makro kamera. Pokud vám jsou tyto parametry povědomé, nemýlíte se – meziročně se nezměnily, což však vůbec není na škodu, protože fotografie produkované předchůdcem byly velmi povedené. I v případě A55 je tak kvalita fotek vysoce nadprůměrná, snímky jsou perfektně ostré a překypují detaily, mají velmi dobrý dynamický rozsah a barvy jsou živé a zároveň poměrně věrné realitě. Skvěle také funguje optická stabilizace obrazu, takže se nemusíte bát, že byste vytvořili nějakou „mazanici“. Oproti fotkám pořízeným A54 se nám zdálo, že snímky zachycované jeho nástupcem jsou celkově o něco ostřejší a čistší a že barevné podání má ještě o trochu blíže k realitě, přičemž si stále zachovávají barevnou živost. Doplňme, že se meziročně nezměnilo ani rozlišení selfie kamerky, která tak zůstává 32megapixelová.

Co se týká focení v noci, i zde jsme byli nadmíru spokojeni. Je to zejména díky meziročně lepšímu nočnímu režimu, který se v případě nedostatku světla spouští automaticky. Noční fotografie jsou výborně prosvětlené (i pokud je kolem jen velmi slabý světelný zdroj), dostatečně ostré a detailní a mají poměrně přesný kontrast a barvy. Sem tam se však vyskytly případy, kdy fotografie byly prosvětlené až příliš a barevně vypadaly „mimo realitu“ – v tu chvíli stejný snímek pořízený bez nočního režimu vypadal podstatně lépe.

Telefon je schopný natáčet videa v rozlišení až 4K při 30 fps, stejně jako jeho předchůdce. A meziročně se nezměnila ani kvalita – za světla jsou tak videa perfektně ostrá (v případě zeleně možná až příliš), plná detailů a mají dobrý kontrast a široký dynamický rozsah. Trochu jen zamrzí, že stabilizace videa funguje (stejně jako u A54) jen u videí s rozlišením maximálně FHD při 30 fps.

Noční natáčení nás oproti tomu dennímu zklamalo, a máme dokonce pocit, že se meziročně zhoršilo. Videa jsou i v rozlišení 4K nedostatečně ostrá, skoro až „rozpitá“, detaily se v nich slévají a snímač má evidentní problém udržet ostření, což je něco, co bychom u telefonu Samsungu pro střední třídu nečekali. Alespoň že barvy jsou poměrně věrné realitě. Tady nás tedy korejský obr opravdu nepotěšil.

One UI 6.1: Ušijte si systém na míru

Galaxy A55 softwarově běží na Androidu 14 s nadstavbou One UI 6.1. Jak z našich četných článků o aktuálně nejnovější verzi One UI jistě víte, ta přináší řadu novinek zlepšující uživatelskou zkušenost a rozšiřující možnosti přizpůsobení, jako jsou vlastní nálepky (s efekty), vylepšené vyhledávání v aplikaci Galerie, více možností rychlosti přehrávání videa, efekty tapet, nové widgety na zamykací obrazovce nebo více možností ochrany baterie.

Kromě toho systém umožňuje uživatelům přizpůsobit si upozornění na budíky, přizpůsobit si položky kalendáře pomocí dvou nálepek, zapínat nebo vypínat Režimy z domovské obrazovky, měnit jejich pořadí a vytvářet nové podmínky Rutin a v neposlední řadě také přináší přepracovaný nástroj pro sdílení Quick Share a novou aplikaci Samsung Find, která vzešla z funkce SmartThings Find. Nadstavba je jinak skvěle odladěná, nezaznamenali jsme žádné záškuby v animacích a pohyb v prostředí byl zcela plynulý. Doplňme, že telefon v budoucnu dostane čtyři velké systémové aktualizace a pět let bezpečnostních updatů.

Vydrží dlouho

Galaxy A55 dostal do vínku baterii s kapacitou 5000 mAh, tedy stejnou, jakou disponuje A54. Mohli byste si tak říci, že výdrž baterie bude u obou telefonů stejná, ovšem díky energeticky úspornějšímu čipsetu (i přes o něco větší obrazovku) je na tom v tomto ohledu A55 lépe. Při běžném používání se můžete spolehnout na to, že vám na jedno nabití vydrží přes jeden den. Pokud jej budete vytěžovat jen velmi málo, můžete se bez větších problémů dostat na dva či více dnů. Za toto si Samsung zaslouží velkou pochvalu.

Za co však korejského giganta budeme kritizovat, je rychlost nabíjení. Galaxy A55 jako jeho předchůdce podporuje pouze 25W nabíjení, což je dnes žalostně málo. Během testování jsme bohužel neměli k dispozici příslušnou nabíječku, podle zahraničních recenzí se však telefon z 0–100 % nabije za necelou hodinu a půl. To je ve srovnání s konkurencí skutečně hodně dlouhá doba, jelikož některé dnešní smartphony, zejména ty čínské, se dokáží plně nabít i za méně než 20 minut.

Stojí za to koupit?

Tak si to pojďme shrnout. Galaxy A55 je velmi podařený telefon střední třídy, který má vše, co od smartphonu střední třídy očekáváte, i něco navíc. Chlubí se líbivým vzhledem, prvotřídním zpracováním, výborným displejem, výkonným a energeticky úsporným čipsetem, velmi solidním fotoaparátem, nadprůměrnou výdrží baterie a dlouhou softwarovou podporou.

Minusem je horší kvalita nočních videí, pomalé nabíjení a ne zcela spolehlivá čtečka otisků prstů. Největším problémem telefonu je však to, že oproti svému předchůdci přináší minimum změn. Pokud tedy vlastníte Galaxy A54, můžete zůstat naprosto v klidu. I pokud máte Galaxy A53, nemusíte se příliš vzrušovat. Pakliže ovšem máte hodně starý telefon, třeba i jiné značky než Samsung, a uvažujete o koupi nového smartphonu střední třídy, který vás v žádném ohledu nezklame a vydrží vám dlouho, můžeme vám Galaxy A55 zcela určitě doporučit.

Galaxy A55 koupíte nejvýhodněji zde

Dnes nejčtenější

.