Zavřít reklamu

Pokud je řada Galaxy S tím nejlepším a Galaxy Z zase tím nejzajímavějším, co Samsung umí, tak modely řady Galaxy A patří mezi ty nejdostupnější. Její vrcholné modely pak přejímají mnohé ze špičkového portfolia Samsungu a pořád bodují cenou. Je to i případ Galaxy A35. 

Samsung v březnu představil dvojici modelů Galaxy A, tedy A35 a A55. Ještě na konci loňského roku, a poněkud v tichosti, došlo na Galaxy A15 a A25. S letošní dvojkou tak společnost završila základní řadu modelů Galaxy A určených pro letošní rok. Model Galaxy A55 je jasně vybavenější a také dražší, modely Galaxy A15 a A25 zase spíše nižší a nižší střední třídy. Galaxy A35 je pak ideálním vyvážením výbavy a ceny. Nebo se o to alespoň snaží.

Design na jedničku, i když s plastem 

Seznam upgradů oproti loňskému modelu Galaxy A34 je malý, ale o to jsou významnější. Vzhledově vychází z modelů Galaxy S24, takže jsou zde rovné strany, nikoli oblé. Z předchozích modelů řady Galaxy A si ale přece jen bere prvek Key Island v oblasti tlačítek hlasitosti a toho zapínacího. Je to líbivý detail, který si oblíbíte, nic víc, nic míň, přidanou hodnotu nemá žádnou. Rám je samozřejmě plastový, aby zde bylo nějaké odlišení od vyššího modelu, který prvně dostal hliník. Mimochodem 3,5mm jack konektor pro sluchátka byste v něm hledali marně. 

V případě modelů Galaxy A33 a A53 jsme u nich měli plastová záda, s modelem Galaxy A54 přišla skleněná a sklo nyní dostal i model Galaxy A35 a je to skvělé, i když jen v rámci designu a uživatelského pocitu, protože funkci také nemá žádnou. Bezdrátové nabíjení zde přítomno není, a je to tedy jen upgrade na oko. Ale oku se to moc líbí, stejně tak prstům. Jak to bude s odolností je věc druhá. 

Sklo se určitě rozbije snadněji, jak plast, s telefonem jsme ale o zem opravdu neházeli. Jde mimochodem o Gorilla Glass Victus+, které je i na přední straně, takže se dá v odolnost skutečně doufat. Mimochodem je zde certifikace IP67, takže telefon vydrží v metrové hloubce sladké vody po dobu 30 minut a je odolný vůči prachu a písku. 

Displej s průstřelem 

Galaxy A35 má 6,6palcový FHD+ 120Hz Super AMOLED displej jako měl Galaxy A34 a Samsung u něho také uvádí stejný maximální jas 1000 nitů. Ve finále ale může být ještě jasnější, protože Samsung se zde v papírových specifikacích držel zbytečně zpátky. Testy DXOMark prokázaly jeho kvality a ve své třídě patří mezi špičku. Už ani ve střední třídě tedy není s čitelností na přímém slunci nějaká potíž. 

Displej má hodně výrazné barvy, což může v určitých situacích způsobit, že jsou barvy příliš živé a nerealistické, zejména při použití aplikace fotoaparátu. Díky obnovovací frekvenci 120 Hz je uživatelské rozhraní plynulé a citlivé, přepíná se adaptivně s 60 Hz. Jsou zde funkce jako Vision Booster, certifikace SGS Eye-care, snížení emitace modrého světla, nebo režim Pohodlí pro oči. Samsung se také zbavil starého výřezu a konečně i zde vsadil na průstřel Infinity-O pro přední fotoaparát. Optický snímač otisků prstů zabudovaný v displeji je přesný a rychlý. 

Zde si ještě dovolím poznámku v tom, že Samsungu se ideálně povedlo vyvážit rámečky displeje. Jistě, jsou poměrně silné, ale ten spodní už není tak výrazný a tím pádem se na zařízení kouká prostě lépe. A to vlastně i v porovnání třeba s takovým Galaxy S23 FE, od kterého byste prostě čekali více, když už spadá do vyšší ligy. 

Fotoaparát neurazí, nenadchne 

Galaxy A35 má 50MPx primární fotoaparát s f/1,8 a OIS, který je doplněný o 8MPx ultra širokoúhlý (f/2.2) a 5MPx makro (f/2,4). Z těchto tří stojí za řeč pouze primární fotoaparát, protože zbylé dva jsou tady jen do počtu. Pro specifické použití se tedy hodí i tak, ale často je rozhodně nepoužijete. Makro postrádá automatické ostření, ultraširokoúhlý má zcela mimo barvy. Primární fotoaparát odvádí poměrně kvalitní a spolehlivou práci, pokud je venku ideální světlo, což ale v dnešní době platí téměř pro všechny smartphony. 

Nabídne hodně detailů, dobrý dynamický rozsah a většinou i přesnou reprodukci barev. Při snižujícím světle se logicky zhoršují i výsledky, není to ale nijak dramatické. Je zde automatický noční režim, který pomůže, dobrá redukce šumu, který na displeji bez zvětšování prakticky neuvidíte. Samozřejmostí je i režim Portrét, který není nijak skvělý, ale také nijak tragický. 

Pokud jde o videa, Samsung říká, že Galaxy A35 dokáže zachytit Super HDR videa, která nabízejí širší dynamický rozsah a bohaté barvy. Kvalita záznamu je více než dostatečná, i když reprodukce barev může být trochu mimo. Například bílé budovy často působí příliš modře. A35 dokáže nahrávat 4K video při 30 fps nebo Full HD videa při 30 fps či 60 fps. Jak je ale u zařízení střední třídy běžné, nejlepších výsledků dosáhnete jen venku a za ideálně slunečného (ne letního) dne. Přední 13MPx (f/2,2) kamera nabízí zajetý standard, který neurazí ani nenadchne. 

Je zde ale kopa funkcí, které se snaží pozvednou fotografování na vyšší úroveň. Jde třeba o návrhy snímku s pomocí ideální kompozice, automatické rámování pracující v závislosti počtu osob na scéně a celá řada post-produkčních nástrojů. Mezi ty patří mazání objektů, odstranění odrazů a stínů atd. 

Výkon a paměť – to co čekáte také dostanete 

5nm Exynos 1380 je poměrně schopný čip, který ale vždy hladce zrovna neběží, přičemž animace uživatelského rozhraní jsou ovlivněny náhodným zadrháváním a příliš rychlé přepínání mezi různými aplikacemi způsobuje určité zpoždění. Ale to je pořád pro běžného uživatele, který není zmlsaný řadou Galaxy S, zcela normální. Neděje se tak navíc vždy, ale jen při vysoké zátěži. A ještě to může vylepšit následná aktualizace systému. 

V náročných hrách je logické, že nemůžete zvedat nastavení na jejich maximum a spíše z toho výchozího ještě polevit, a to zejména, pokud hodláte hrát delší dobu. Je ale pravda, že chladící systém zde odvádí skvělou práci. Ta o 74 % větší plocha je znát, teoreticky na tom může mít svou zásluhu i sklo na zádech telefonu. RAM je u 128GB verze 6GB, u 256GB 8GB. My testovali tu vyšší variantu. Hodí se poznamenat, že i když zde není konektor pro klasická sluchátka, je zde alespoň možnost rozšířit úložiště až o 1 TB skrze microSD kartu. 

Baterie vydrží, což platí i o softwaru 

Bez ohledu na to, jaká je vaše představa o náročném používání, Galaxy A35 s vámi zvládne celý den, aniž byste jej potřebovali doplnit patřičnou šťávou (baterie je 5000mAh). Pokud budete úspornější, zvládnete k tomu ještě půl den, pokud skutečně spořiví, tak dva. Nabíjení je sice rychlé, ale jen 25W, takže vám potrvá lehce pod hodinu a půl. Za první půlhoďku ale dotlačí 50 %, to zase ano. V balení adaptér nenajdete, ale to už asi ani nemůžete čekat, je zde jen USB-C na USB-C kabel. 

Softwarově zařízení pohání Android 14 s One UI 6.1 přímo z balení. Galaxy AI a DeX sice chybí, ale i tak zde najdete mnohé pokročilé funkce. Zařízení pak dostane 4 roky aktualizací Androidu a jeden rok zabezpečení navíc. Jeho životnost je tak skutečně dlouhá, u Samsungu nicméně už standardní.  

Konec dobrý, Galaxy A35 také 

Koupil bych si Galaxy A35? Nekoupil. Je tomu z toho důvodu, že mé nároky směřují výše, tedy do řady Galaxy S nebo Z. Jenže řada Galaxy A je bestseller a konkrétně to platí i o modelech, jejichž označení začíná číslovkou 3. Galaxy A35 je univerzální telefon, který uspokojí masy tím, co a za kolik to vlastně nabídne. 

Hodí se dětem, hodí se rodičům a prarodičům, hodí se všem, kteří nemají přehnané nároky, ale pořád chtějí něco víc než nižší střední třídu. Navíc ten telefon skvěle vypadá, protože má na zádech fotoaparáty v designu vrcholné řady, má skleněná záda a už i průstřel displeje. 128GB verze vyjde na 9 490 Kč, ta 256GB na 10 990 Kč. 

Galaxy A35 koupíte nejvýhodněji zde

Dnes nejčtenější

.