Zavřít reklamu

Zhruba před měsícem přinesl známý leaker Digital Chat Station znepokojivou zprávu týkající se příští vlajkové řady Samsungu. Uvedl totiž, že řada by se mohla prodávat za vyšší než obvyklou cenu, a to kvůli vyšším výrobním nákladům chystaného vlajkového čipsetu Qualcommu Snapdragon 8 Gen 4. Nyní k tomu jiný respektovaný analytik trhu dodal trochu více informací.

Qualcomm podle známého analytika mobilního trhu Ming-Chi Kua začne s hromadnou výrobou čipové sady Snapdragon 8 Gen 4 ve 2. polovině letošního roku. Čipset se bude pravděpodobně chlubit lepšími schopnostmi umělé inteligence. V případě Samsungu by měl čip debutovat v řadě Galaxy S25, kterou společnost podle všeho představí začátkem příštího roku.

Špatnou zprávou je, že technologický pokrok Snapdragonu 8 Gen 4 může vést k vyšším nákladům, což by se mohlo promítnout do zvýšení cen chystaných vlajkových telefonů, včetně řady Galaxy S25. Kuo tvrdí, že příští vlajkový Snapdragon by mohl stát o o 25–30 % více než Snapdragon 8 Gen 3, tedy až 260 dolarů (zhruba 6 tisíc Kč).

Předpokládané zvýšení ceny za Snapdragon 8 Gen 4 nemůže Samsung nijak ovlivnit, ale teoreticky má několik možností, jak tento potenciální problém vyřešit. Nejméně pravděpodobné je, že zvýšenou cenu čipsetu ignoruje a cenu řady S25 nezvedne. Alternativně by mohl snížit náklady v jiných oblastech, jako je baterie, displej nebo kvalita zpracování, aby vyšší cenu čipu kompenzoval.

Další možností korejského giganta by mohlo být použití nového čipsetu Exynos pro celou řadu Galaxy S25 a osvobodit se od zátěže výrobních nákladů Qualcommu, tedy za předpokladu, že Exynos 2500 nebude taktéž dražší. Ať tak či onak, tato strategie by mohla selhat a vést k nižším prodejům řady S25, protože Exynosy jsou z hlediska výkonu a energetické efektivity považovány dlouhodobě za horší než Snapdragony (i když aktuální vlajkový čipset Samsungu Exynos 2400 tyto rozdíly do značné míry setřel).

Každopádně starší i novější úniky hovoří o tom, že Samsung se u řady Galaxy S25 vydá stejnou cestou jako u té letošní, to znamená, že u ní použije jak čipset Qualcommu, tak ten svůj. V tuto chvíli je obtížné říci, co se stane za několik měsíců, ale jako pravděpodobné se jeví to, že Samsung vyšší výrobní náklady Qualcommu do ceny řady Galaxy S25 nakonec promítne.

Řadu Galaxy S24 koupíte nejvýhodněji zde

Dnes nejčtenější

.