Zavřít reklamu

Jsou to téměř čtyři roky, co Samsung uvedl na scénu první androidový telefon s bezdrátovou technologií UWB (Ultra-Wideband). Od té doby tuto technologii dostalo osm dalších smartphonových řad Galaxy, včetně Galaxy S21, S22, S23 a S24 a druhé, třetí, čtvrté a páté generace řady Z Fold. Korejského obra poté následoval Google s telefony Pixel 6 Pro, 7 Pro a 8 Pro, skládačkou Pixel Fold a a tabletem Pixel.

UWB umožňuje bezpečný „bezklíčový“ vstup do některých aut vyšší třídy a používá jej také Samsung k lepší lokalizaci ztracených chytrých přívěsků Galaxy SmartTag+ a SmartTag2 ve vaší blízkosti. A to je vlastně vše, k čemu můžete tuto technologii aktuálně využít. UWB má také umožňovat rychlé odesílání hudby z telefonů Pixel do tabletu Pixel, tuto funkci však Google ještě nezavedl, i když ji v minulých měsících poměrně hlasitě propagoval.

Dokonce ani nové Bluetooth lokátory kompatibilní s androidovou službou Find My Device od společností Chipolo a Pebblebee UWB nepodporují. A vypadá to, že stejně na tom budou i chystané lokátory z dílny eufy.

Dnes je tak UWB skoro tam, kde bylo před rokem, nebo dokonce dvěma lety, alespoň tedy ve světě Androidu. V „jablečném“ světě je tomu jinak, Apple tuto technologii používá u celé řady produktů, ať už jde o chytrý přívěsek AirTag, vybrané iPhony, nebo chytré reproduktory HomePod a HomePod Mini.

Můžeme tak doufat, že v blízké budoucnosti uvidíme UWB na dalších androidových zařízeních – nejen na Pixelech a zařízeních Galaxy. Dobrým začátkem by mohl být přenos hudby, stejně jako využití v Bluetooth lokátorech. Možná je třeba, aby do tohoto pomalu se rozjíždějícího vlaku nastoupili další technologičtí giganti, jako je Xiaomi, OnePlus, Vivo a další. Doufejme tedy, že za rok či za dva bude podpora UWB – ať už s pomocí zmíněných obrů, či bez nich – někde jinde, než je dnes.

Galaxy SmartTag2 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.