Zavřít reklamu

Samsung se letos do mobilní AI pustil naplno. Vidí v ní jasný potenciál, kam posouvat možnosti chytrých telefonů, když na to už nestačí hardwarové novinky. Přinesl tedy Galaxy AI a ukázal řadu Galaxy S24 obsahující podle něho první „telefony s umělou inteligencí“. A pak je zde největší rival Samsungu – Apple. 

Od začátku roku, respektive po představení řady Galaxy S24, se začala rýsovat nová rivalita mezi dvěma největšími prodejci smartphonů. Samsung byl ale první a jasně určil směr, který mnozí jeho zákazníci přijali. Ti na opačné straně nyní čekají, s čím přijde Apple. Jenže aby se vůbec dočkali. Představení nových iPadů totiž ukazuje, že bitva o mobilní AI nemusí být tak velkolepá, jak jsme mohli doufat. 

Apple bude předstírat, že Galaxy AI neexistuje 

Zatímco Samsung propaguje Galaxy AI jako obrovskou funkci svých smartphonů při každé příležitosti, kterou dostane, zdá se, že Apple zaujal k AI a funkcím založeným na strojovém učení odlišný postoj. Společnost s novými iPady prezentovala některé nástroje založené na AI a ML, jako je oprava skenování dokumentů a bezproblémové odstranění pozadí videa v aplikaci Final Cut Pro, Apple také pomáhá vývojářům aplikací, kteří chtějí implementovat nástroje AI a ML do svých titulů tím, že jeho hardware nabízí velmi výkonný Neural Engine. 

I když tedy Apple již nějaké nástroje umělé inteligence má, velký rozruch s nimi ve skutečnosti nenadělal. Společnost je ukázala jen krátce, a to spolu s dalšími funkcemi mimo AI, jako by byly vzájemně rovnocenné. Nedostali jsme ani nějaké shrnutí pod jakoukoli novou nálepkou „Apple AI“ a ani jsme neslyšeli nic o AI éře. Jako kdyby Apple zcela odmítl přijmout fakt, že je zde nějaký Samsung a jeho Galaxy AI, kterému by bylo třeba se postavit čelem. Jako kdyby se pokusil ukončit bitvu o AI dříve, než vůbec začala. 

Je to ale jistý způsob Applu. Dokud bude předstírat, že Samsung a Galaxy AI neexistují, a i když bude zavádět nové AI funkce vytržené z nějakého uceleného konceptu, bude mu to u jeho zákazníků, a ostatně i kritiků, jistě fungovat. Jen v tom přímém poměřováním sil nám sebere všechny karty. Apple si pro tuto bitvu o AI stanoví vlastní pravidla, protože on vlastně nemá nějaké soutěžení s konkurencí v podobě Samsungu a potažmo Googlu zapotřebí. Ve skutečnosti se Apple bude dost pravděpodobně i nadále chovat tak, jako kdyby vlastně hrál úplně jiný sport. 

A pak je zde ještě druhá stránka věci. Apple možná dost dobře jen nyní nechtěl rozkrýt všechny své karty, které má připravené na WWDC24, tedy vývojářskou konferenci zajímající se především novinkami v operačních systémech. Šance na přímé zapojení do AI boje zde tedy pořád je a jak ji Apple skutečně pojme, se definitivně dozvíme 10. června. 

Novinky Applu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.