Prezident společnosti OnePlus Kinder Liu si v rozhovoru pro web Tom’s Guide rýpnul do závazku Samsungu a Googlu poskytnout jejich nejnovějším vlajkovým lodím sedmiletou softwarovou podporu. Podle něj „pouhá nabídka delší podpory aktualizací zcela postrádá smysl“.
Loni v říjnu Google představil své nové vlajkové telefony Pixel 8 a Pixel 8 Pro, u kterých slíbil do té doby nevídanou softwarovou podporu v délce sedmi let (7 upgradů Androidu a 7 let bezpečnostních aktualizací). O tři měsíce později dorovnal amerického giganta v této oblasti Samsung se svými novými „vlajkami“ Galaxy S24, S24+ a S24 Ultra.
OnePlus nedávno uvedl na trh svou nejnovější vlajkovou loď OnePlus 12. U ní výrobce slibuje čtyři systémové aktualizace a pět let bezpečnostních updatů. V rozhovoru pro web Tom’s Guide šéf OnePlus Kinder Liu odhalil důvody, proč společnost nenabízí tak dlouhou softwarovou podporu jako Samsung a Google.
Jedním z jím uvedených důvodů je ten, že baterie smartphonu začne několik let po aktivaci degradovat. „Když naši konkurenti říkají, že jejich softwarová podpora vydrží sedm let, pamatujte, že baterie jejich telefonů nemusí,“ vysvětlil Liu. „Pro uživatele nejsou důležité pouze aktualizace softwaru, ale také plynulost uživatelského zážitku,“ objasnil dále Liu a naznačil, že delší softwarová podpora nemusí nutně znamenat mnoho, pokud hardware vašeho smartphonu nemůže fungovat na stejné úrovni.
Nakonec docela trefně přirovnal smartphone k sendviči, když řekl: „Někteří výrobci nyní říkají, že nádivka v jejich sendviči – software jejich telefonu – bude i za sedm let stále dobrá. Ale neříkají vám, že chléb v sendviči – uživatelská zkušenost – může být po čtyřech letech plesnivý. Najednou na sedmileté softwarové podpoře nezáleží, jelikož váš uživatelský zážitek s telefonem je hrozný.“ V této souvislosti dodal, že OnePlus nechalo OnePlus 12 otestovat u společnosti TÜV SUD, a z výsledků prý vyplynulo, že telefon bude poskytovat „rychlý a hladký“ výkon po dobu čtyř let.
Baterii lze vyměnit za zlomek ceny telefonu.
…přesně. Navíc pokud nebude telefon „stíhat“ je asi něco špatně na systému. Vždyt některé telefony jsou nyní rychlejší než stolní PC nebo notebooky. Proč by za 7 let měl být systém tak náročný aby jej telefon nezvládal. Ok možná u her bych to chápal. Konzervativnější kamarád má Galaxy Note 8 od jeho vydání (2017/2018) a kdyby neměl rozbitý display určitě by jej využíval dále (dokonce i přes neexistenci zaplat). Telefon stíha a fotí bezvadně.
Kecy v kleci. S24Ultra střídá můj Note10+ jen kvůli konci aktualizaci (bez aktuálního androidu se nesmím hlásit do firemních aplikaci). Baterka po 4,5 letech čekej den samozřejmě nedá, ale úplná tragédie to není, ale kdybych věděl, že telefon bude podporovaný ještě další 4 aktualizace, do baterie bych investoval. Telefon zvládá všechno v pohodě, jedině co je opravdu zastaralé je foťák, ale s tím bych asi dokázal žít.
Jsou lidi, co není telefon co rok, ten je to jedno, jsou tací, kteří se s telefonem sžijí,“zabydlí“ se v něm a spoustu figur ani nepotřebuji, stačí, že je telefon aktualizovaný a bezpečný. Ultra s 1TB bude určitě i za 5 nebo 6 let stále slušný a schopný telefon, který se jentak nezadýchá.
A je tu ještě jeden aspekt a to je ztráta hodnoty. Když dnes chcete prodat rok starý telefon, v naprosté většině případů už prodáváte prakticky hw v polovině (bezpečné) životnosti, je tedy logické, že ztráta hodnoty je markantní, pokud se chceme chovat aspoň trochu ekonomický, ekologicky a zodpovědně, odklon od vynucené konzumu je logický a správný krok a jsem opravdu rád, že k němu samsung přistoupil. K čemu je, když „balení telefonu“ je super eko a rozloží se v kompostu, když hw samotný by se měl vyměnit po 3 nebo 4 letech provozu funguje, stačí a jste s ním spokojeni?
Když si nějaký Číňan mysli, že tak dlouhá podpora je blbost, tak ať…koho to zajímá.