Zavřít reklamu

Když Google v říjnu loňského roku představil řadu Pixelů 8, zmínil, že jim poskytne 7 let aktualizací Androidu. Samsung na něho navázal a stejný závazek slibuje i u své aktuální vlajkové řady Galaxy S24. V obou případech je to zásadní konkurence pro iPhony Applu a jejich iOS. Tímto se jim totiž Android směle vyrovnává. Co ale bude dál? 

Je zde jeden logický krok, který by měly společnosti Google i Samsung udělat, a tím je dát svým dalším zařízením s takto dlouhou podporou uživatelsky vyměnitelnou baterii. 7 let je dlouhá doba a je jistotou, že to zařízení na jednu baterii neutáhnou. Dříve či později ji tak budete muset vyměnit. K tomu ale budete muset do servisu, což je jasná komplikace. 

Baterie smartphonu obvykle vydrží cca 800 nabíjecích cyklů, což jsou dva až tři roky používání zařízení. Poté typicky klesne na efektivní hodnotu kolem 80 %, tedy takovou, která už je pro chod zařízení nespolehlivá. Nejde jen o to, že sníží sama kapacita a zařízení nevydrží to, co dřív, ale začne se vypínat třeba ještě při ukazateli 20% nabití. 

Ještě větší problém je to u menších telefonů s menší baterií. Třeba Galaxy S24 má jen 4000mAh baterii, takže bude trpět dřív než Galaxy S24 Ultra s 5000mAh kapacitou baterie. Degradace baterie je pak jedním z nejčastějších důvodů k upgradu zařízení, nehledě na jeho softwarovou podporu. Jednoduše to znamená, že pokud budete chtít z Galaxy S24 dostat maximum a nebudete ho šetřit, za dobu sedmi let baterii vyměníte alespoň 2x, možná i 3x. 

Proč je ten správný čas pro vyměnitelné baterie 

Degradace baterie a dlouhá softwarová podpora ale nejsou ty hlavní dva důvody, co může Samsung přesvědčit k tomu, aby jeho budoucí řada Galaxy S25 dostala možnost vyměnit uživatelem baterii v pohodlí jeho domova bez zbytečných nástrojů a dalších složitostí. Samsung sice nabízí program domácích oprav, bez znalostí a ideálního nářadí to ale nezvládnete, takže je určen spíše pro menší neautorizovaná servisní střediska (nabízí jej i Apple). Evropská unie totiž nařídila, aby měly všechny smartphony do roku 2027 vyměnitelné baterie. 

Nyní to Samsung splňuje jen s řadou Xcover. Mimochodem i konkrétně Galaxy Xcover 6 Pro nabízí standard odolnosti IP68, takže odnímatelný zadní kryt nemá na odolnost telefonu nějaký zásadní vliv. Takové výmluvy tím pádem rozhodně nejsou na místě. Logicky by mohly narazit především ohebná zařízení, která mají baterie dvě, a to v obou polovinách smartphonu. 

Zařízení se snadno vyměnitelnou baterií také znamená, že můžete mít v záloze nějakou záložní, kterou kdykoli vyměníte, aniž byste s sebou museli nosit velké a těžké powerbanky. Taková výměna vám přitom zabere nepoměrně méně času oproti dlouhému čekání v servisu nebo u nabíječky. Důležité ale ještě je, aby výrobci poskytovali po náležitě dlouhou dobu své náhradní díly. Pořád je nám sedmiletá podpora i uživatelsky vyměnitelná baterie k ničemu, pokud ji nikde nekoupíme. 

Řadu Galaxy S24 koupíte úplně nejvýhodněji zde

Dnes nejčtenější

.