Zavřít reklamu

Ne veškerý obsah na webu je bezpečný pro děti. Ví to i Google, jehož rodičovská kontrola, která je součástí služby Family Link, dává rodičům kontrolu nad tím, jaké aplikace a weby mohou děti navštěvovat. Nedávno se však objevil exploit, který umožňuje obejít všechna omezení procházení webu díky skrytému prohlížeči.

Rodiče mohou nástroje služby Family Link používat několika způsoby. Mohou jednoduše použít přepínač „Zkusit blokovat explicitní stránky“, který dětem automaticky zablokuje přístup k nejproblematičtějším stránkám, i když jak název napovídá, tento nástroj není dokonalý. Je také možné zablokovat nebo povolit konkrétní weby. V případě potřeby mohou rodiče též schválit nebo zamítnout žádosti dětí o návštěvu blokovaných stránek.

Všechny tyto ovládací prvky fungují pouze v prohlížeči Chrome, na ostatní prohlížeče nemá nastavení z Family Link vliv. V zabránění tomu, aby děti obešly rodičovskou kontrolu, obvykle stačí zabránit jim v instalaci prohlížeče třetí strany, nyní ale webový vývojář vystupující v digitálním světě pod jménem matan-h objevil tajný způsob, jak rodičovskou kontrolu obejít. Tím je použití skrytého prohlížeče, který je součástí Služeb Google Play.

Přístup do skrytého prohlížeče vyžaduje vytvoření nebo úpravu stávajícího kontaktu a následné přidání odkazu https://gds.google.com/gmsdrops do pole URL. Po uložení kontaktu je možné kliknout na odkaz, který vede na stránku Your Android device just got better (vaše zařízení Android bylo právě vylepšeno), která se často automaticky zobrazí po aktualizaci systému. Klepnutím na tlačítko Show me (ukázat) se zobrazí podrobnější popis aktualizace, který bude pravděpodobně někde obsahovat odkaz Learn more (dozvědět se více).

Po klepnutí na tento odkaz se otevře interní prohlížeč, který zobrazí stránku nápovědy Googlu s dalšími informacemi. Zde je možné vstoupit do hamburger menu a poté klepnout na Google. Odtud lze vyhledávat na webu a navštívit jakoukoli stránku prostřednictvím domovské stránky Googlu.

Matan-h vysvětluje, že tento exploit funguje, protože Google nezamyká Služby Google Play, když je zapnutá rodičovská kontrola, pravděpodobně proto, aby zabránil problémům s aplikacemi třetích stran. Aby se podobným „kreativním řešením“ zabránilo, rodičovská kontrola vám normálně neumožňuje otevírat přímé odkazy, jako je https://gds.google.com/gmsdrops, zdá se však, že toto omezení se nevztahuje na aplikaci Kontakty.

Google reagoval na vývojářovo zjištění tímto prohlášením: „Jsme si vědomi tohoto problému nahlášeného externím vývojářem a ohledně něj s ním komunikujeme. Po prozkoumání hlavních příčin jsme implementovali opravu, kterou nyní zpřístupňujeme uživatelům Androidu.“

Dnes nejčtenější

.