Zavřít reklamu

Vybíjení baterie je proces, při kterém baterie ztrácí napětí nebo energii. Dobrá výdrž baterie je přitom jedna z prvních věcí, kterou zákazníci požadují při nákupu nového smartphonu. Existuje několik důvodů, proč se baterie v telefonech vybíjí. Nyní italští akademici přišli na další.

Nová studie provedená Univerzitou v Pise a Institutem informatiky a telematiky odhalila, že nejnovější verze protokolu HTTP není vždy energeticky nejúčinnější. Cílem akademiků z těchto dvou prestižních italských vysokých škol bylo porovnat spotřebu energie smartphonů a zařízení internetu věcí (IoT) při použití několika verzí HTTP. Jejich výzkum zjistil, že i když protokol HTPP/3 lze v některých konkrétních scénářích dobře regulovat, například při přenosu malého množství dat, může spotřebovávat nejméně o 30 % více energie než jiné verze HTTP, když pracuje s většími datovými přenosy.

Tato studie by mohla pomoci vývojářům vytvořit systémy, jež berou v úvahu spotřebu energie, a zavést inteligentní algoritmy, které dokáží vybrat vysoce výkonnou a energeticky úspornou verzi HTTP, a to na základě faktorů, jako je velikost dat nebo podmínky sítě.

Stručně řečeno, studie Univerzity v Pise a Institutu informatiky a telematiky se zaměřuje právě na energetickou efektivitu, což je důležité hledisko výběru internetových protokolů u zařízení napájených bateriemi, jako jsou smartphony a zařízení IoT. Můžeme doufat, že studie v budoucnu přispěje k tomu, aby byla výdrž našich telefonů alespoň o kousek delší. Protože výdrž je u smartphonů jednou z oblastí, ve které v posledních letech neprobíhá prakticky žádný pokrok.

Dnes nejčtenější

.