Společnost Microsoft nedávno oznámila, že klávesnice příštích generací notebooků s operačním systémem Windows budou mimo jiné obsahovat také klávesu Copilot. Jedná se o největší změnu klávesnic pro Windows za posledních 30 let. Poslední velká a univerzální změna klávesnic systému Windows proběhla v roce 1994, kdy bylo zavedeno tlačítko Windows. Nebyl to však jediný další případ, kdy Microsoft v průběhu let vyzkoušel na nejlepších noteboocích a klávesnicích podivné klávesy. Pojďme si ale nyní připomenout polozapomenuté, leč bizarní klávesy, kterými byly v minulosti opatřené klávesnice pro Windows.
Emoji klávesa
Na klávese emoji, která se objevila na několika externích klávesnicích Microsoftu, není ve své podstatě nic špatného. Dělala přesně to, co měl – otevírala klávesnici emoji ve Windows a nenahrazovala žádné jiné klávesy na klávesnici, takže uživatelé o nic nepřišli. Problém spočíval v tom, že systém Windows již měl vhodné řešení pro otevření klávesnice emoji: Stačilo stisknout klávesy Windows + . (tečka). Navíc, používáme vůbec emoji na počítačích natolik, aby si to zasloužilo fyzické tlačítko?
Klávesa režimu Letadlo
Věděli jste, že některé notebooky Lenovo, jako například Lenovo Slim Pro 7, mají tlačítko režimu letadlo na klávese F8? Dělá přesně to, co si myslíte, že dělá – zapíná a vypíná režim Letadlo v závislosti na aktuálním nastavení. Je samozřejmě na výrobci, jaké klávesy se rozhodne zakomponovat do svých zařízení – na druhou stranu se nabízí otázka, zda běžný uživatel opravdu přepíná do režimu Letadlo tak často, že si to zaslouží vlastní hardwarovou klávesu.
Klávesa pro Zoom
Mít na klávesnici ovládací prvky pro nastavení zvuku a videa není v roce 2024 špatný nápad. Ve skutečnosti může být možnost ztlumit a zrušit zvuk pomocí fyzické klávesy docela užitečná. Zatímco klávesy pro ovládání hlasitosti, přehrávání nebo jasu nejsou ničím neobvyklým, klávesa pro Zoom už leckomu pozvedne obočí. Společnost Dell ale kdysi skutečně tuto klávesu zavedla, a to u své klávesnice Dell Premier Collaboration Keboard. Zvláštní bylo, že klávesu nešlo přemapovat na jiný konferenční program – sloužila výhradně pro Zoom.
Klávesa Office
Již zmíněné klávesnice s klávesou pro emoji od Microsoftu měly také vyhrazenou klávesu Office. Ta zde nahradila tlačítko Windows na pravé straně. Jak se dalo očekávat, klávesa se neujala a tlačítko Windows se vrátilo nebo zůstalo na většině klávesnic. Klávesa se používala především pro zkratky k otevření konkrétních aplikací sady Office. Například kombinace Office + Word by otevřela aplikaci Microsoft Word. Od té doby se z Office stal Microsoft 365 a z pravé klávesy Windows se stal Copilot.
Klávesa podpory HP
Mezi poměrně bizarní patří také klávesa pro podporu HP. Ta se u příslušných klávesnic na noteboocích HP Dragonfly Pop nacházela na pravé straně spolu s trojicí dalších kláves. Pro drtivou většinu uživatelů se jednalo o velkou nepříjemnost a komplikaci, protože některou z těchto kláves často nechtěně trefili při snaze stisknout obyčejný Enter.
Klávesa s Touch ID
V případě klávesnice Modern Keyboard s Fingerprint ID se společnost Microsoft rozhodla vyhradit snímači otisků prstu jednu z kláves, pro kterou by se jistě našla řada lepších způsobů využití. Tato klávesa sloužila ale pouze jako snímač pro otisk prstu, a navíc se ani nejednalo s klávesu, kterou by bylo možné stisknout.
Klávesa s webkamerou
Za hodně bizarní lze považovat i „vystřelovací” klávesu s integrovanou webkamerou. Právě k tomuto kroku se kdysi odhodlala společnost Huawei u svého notebooku MateBook X Pro. V praxi se navíc jednalo o naprosto nepoužitelnou webkameru, která se ze strany uživatelů setkala s naprosto zamítavými reakcemi.