Zavřít reklamu

V listopadu loňského roku Samsung oznámil, že ve spolupráci s Googlem vyvinul novou prostorovou audio technologii nazvanou IAMF (Immersive Audio Model and Formats), která má konkurovat populárním technologiím, jako je Dolby Atmos. Nyní korejský obr potvrdil, že IAMF letos dorazí do jeho televizorů a audio produktů.

Zatímco tradiční nastavení prostorového zvuku 5.1 a 7.1 vyjadřují zvuk horizontálně, technologie Dolby Atmos umožňuje, aby byl zvuk nasměrován nahoru a odrážel se od stropu pro živější zážitek z poslechu, což je jeden z důvodů, proč se stala v kinech tak populární. Podporují ji i domácí audio produkty, včetně téměř každého smartphonu Galaxy uvedeného na trh po roce 2018, její proprietární povaha však s sebou přináší dodatečné náklady na jakýkoli produkt, který je pro ni certifikován.

Zde přichází na řadu IAMF. Jde o technologii s otevřeným zdrojovým kódem, která dokáže vše, co zvládne Dolby Atmos, včetně spouštění zvuku horizontálně i vertikálně, a přidává funkce, jako je analýza založená na umělé inteligenci pro přesnější detekci toho, odkud zvuk ve scéně přichází. Kromě toho může zvýraznit určité zvukové prvky, jako jsou dialogy ve filmech, hrách a dalších médiích, pro vyšší srozumitelnost a flexibilitu.

IAMF se začne objevovat v televizorech Samsungu a audio systémech/soundbarech ještě letos, i když společnost neprozradila, kterých zařízení se to bude týkat. Technicky podporovat IAMF by měl být schopný jakýkoli televizor nebo audio systém Samsungu, který podporuje aktualizace firmwaru a má požadovaný hardware pro 3D zvuk, lze však očekávat, že korejský gigant podporu omezí na vybrané produkty.

Nová zvuková technologie Samsungu a Googlu letos také dorazí na videoplatformu YouTube, i když bude pravděpodobně omezena na mobilní a televizní aplikaci a nemusí fungovat ve webové verzi (internetové prohlížeče totiž podporují jen stereo výstup).

Dnes nejčtenější

.