Zavřít reklamu

Od prvních neohrabaných pokusů až po dnešní vyspělé technologie – vývoj schopnosti telefonů natáčet videa představuje fascinující cestu inovací a technologického pokroku. Dnes se v kostce podíváme na evoluci kamer mobilních telefonů od doby, kdy první modely začaly experimentovat s videonahrávkami, až po současná high-tech zařízení, která nabízejí profesionální kvalitu a široké možnosti úprav.

To, co jsme před pár lety považovali za vrchol kvality, co se týče videí snímaných mobilním telefonem, může dnes působit spíše úsměvně. Kdy se vlastně začala výrazněji zlepšovat schopnost mobilních telefonů natáčet videa?

Nokia N93 z roku 2006 jako první nahrávala video v kvalitě DVD, tedy 640x480px při 30fps. Několik dalších telefonů rok předtím zvládlo video v rozlišení 480p, ale pouze při 15fps. A pokud jde o kvalitu videa, samotné rozlišení nestačí. První videa v rozlišení 720p zaznamenal příznačně pojmenovaný Samsung Omnia HD z roku 2009, byť při „pouhých“ 24fps.

Vývoj šel od té doby poměrně rychle, a první videa v rozlišení 1080p dokázal již v následujícím roce pořídit mobil LG Optimus 2X. Stejně jako Omnia činilo jeho maximum 24fps, v té době se ale jednalo o poměrně slušný výkon. Po několika letech konečně přišel na trh Samsung Galaxy Note 3 s fotoaparátem, který dokázal nahrávat první 4K videa (2160p). S přehledem zvládal 30 fps, přičemž výkonný čipset Snapdragon 800 udržoval stabilní snímkovou frekvenci.

V následujícím roce se objevily první telefony s čipsetem Snapdragon 865, které zvládly 8K při 30 fps. Telefony Xiaomi Mi 10 a Mi 10 Pro byly nicméně v Číně k dispozici již v únoru, takže si mohou de facto připsat prvenství. Na počátku března byla uvedena na trh produktová řada Samsung Galaxy S20, která rovněž díky zmíněnému čipsetu zvládala natáčet kvalitní videa. A netrvalo dlouho, a světlo světa spatřila Nokia Lumia s tehdy přelomovou stabilizací obrazu – tedy jen u zadního fotoaparátu. HTC 10 se nicméně mohl optickou stabilizací obrazu pochlubit i u selfie kamery.

Postupem času se kvalita videí u mobilních telefonů prudce zlepšila. Došlo nejen ke zvýšení rozlišení a fps, ale řada funkcí včetně stabilizace obrazu se také stala naprostou samozřejmostí, stejně jako různé režimy natáčení – například zpomalený záběr nebo časosběr.

Ty nejlepší fotomobily koupíte zde

Dnes nejčtenější

.