Zavřít reklamu

Doby, kdy si majitelé prvních smartphonů bohatě vystačili s naprosto základní výbavou, vlastnostmi a schopnostmi fotoaparátu, jsou dávno pryč. Dnes již nikoho nepřekvapí fotoaparáty smartphonů se třemi a více objektivy. Vzpomenete si, který smartphone nabídl jako první rovnou čtyři fotoaparáty?

Kolik fotoaparátů smartphonu skutečně stačí? A kolik je jich naopak už příliš? Samsung Galaxy A9 (2018) vyšel zhruba před třemi a půl lety, přičemž se v té době jednalo o vůbec první telefon se čtyřmi fotoaparáty. Sliboval tehdy velkou všestrannost, protože umožňoval přepínat mezi třemi ohniskovými vzdálenostmi v rámci dosažení co možná nejlepšího záběru, a zároveň vykresloval malou hloubku ostrosti, která je obvykle možná jen u velkých snímačů digitálních zrcadlovek.

Někteří z vás si možná ještě vybaví podrobnosti, týkající se jednotlivých fotoaparátů modelu Samsung Galaxy A9. Na zadní straně se nacházely tři použitelné fotoaparáty a jeden užitkový modul (k přednímu fotoaparátu se dostaneme později):

  • Primární 24MPx fotoaparát, světelnost f/1,7, nahrávání 4K videa při 30 fps
  • 8MPx ultraširokoúhlý fotoaparát
  • 10MPx teleobjektiv
  • 5MPx hloubkový senzor

S tehdejší technikou bylo nejjednodušší nabídnout více ohniskových vzdáleností s použitím více modulů. Například LG G5 prokázal užitečnost ultraširokoúhlého objektivu již v roce 2016, tedy krátce poté, co zadní strany smartphonů začaly zdobit teleobjektivy. Teprve v roce 2018 se začaly objevovat první telefony, které nabízely obojí. LG V40 ThinQ, který byl představen 3. října (tedy o pár týdnů dříve než A9), disponoval na zadní straně ultraširokoúhlým objektivem, širokoúhlým objektivem a 45° teleobjektiv. Přičteme-li dvojici fotoaparátu na přední straně, šlo vlastně o první telefon s pěti fotoaparáty na palubě. Samsung jich měl také celkem pět, ale v konfiguraci 4+1.

Brzy se však ukázalo, že Samsung Galaxy A9 občas vykazuje problémy s vyvážením bílé, a fotografie často nevypadaly příliš kvalitně. Teleobjektiv už si s barvami uměl poradit o něco lépe, zato u ultraširokoúhlého objektivu naopak často docházelo k potížím s perspektivou, a příliš vysokých kvalit nedosahovaly ani fotografie, pořízené za zhoršených světelných podmínek. I přesto se ze Samsungu Galaxy A9 stal jeden z výkonnostních lídrů v segmentu střední třídy.

Aktuální telefony Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.